SON DAKİKA

AFGANİSTAN’DA DÜŞEN UÇAKTA SÜLEYMANİ SUİKASTINI PLANLAYAN CIA YETKİLİSİ VARDI İDDİASI

İran’daki Mehr haber ajansının haberinde, Afganistan’da bir gün önce düşen Bombardier E-11A tipi uçakta, CIA’nin İran masası şefi Michael D’Andrea’nın hayatını kaybettiği öne sürüldü. ‘Kara Prens’ lakaplı D’Andrea’nın Süleymani suikastinin planlayıcısı olduğu iddia ediliyor.

Bu haber 28 Ocak 2020 - 22:13 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mehr haber ajansının Rus istihbaratına dayandırdığı haberinde, dün Afganistan’ın Gazni Velayeti’nde düşen Bombardier E-11A tipi uçağın içerisinde, CIA’nin Irak, İran ve Afganistan’daki operasyonlarının başında olduğu belirtilen Michael D’ Andrea’nın olduğu iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

Dün saat 13.10 sularında Afganistan’ın Gazne vilayetinin Deh Yek ilçesine bağlı Saduzey bölgesine bir yolcu uçağı düştüğüne dair haberler servis edilmiş, uçağın Afganistan havayollarına ait olduğu iddia edilmişti. İlerleyen saatlerde yayınlanan görüntülerde uçağın Amerikan Hava Kuvvetlerine ait olduğu anlaşılmış ve daha sonra ABD’li yetkililerin yaptığı açıklamada uçağın ABD’ye ait istihbarat uçağı olduğu açıklanmıştı. Taliban’ın etkin olduğu bir noktaya düşen uçaktan kurtulan olmadığı, 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Uçak enkazına ulaşmaya çalışan Afganistan yetkililerine Taliban’ın saldırı düzenlediği de gelen bilgiler arasındaydı. Taliban uçağı kendilerinin düşürdüklerini iddia etmiş ABD ise uçağın teknik sorunlar sebebiyle düştüğünü açıklamıştı.

MİCHAEL D’ANDREA KİMDİR?

Michael D’Andrea, uzun yıllardır çalıştığı CIA’da Usame Bin Ladin’i yakalayan adam olarak tanınıyor. D’Andrea, 38 yıl boyunca ABD’nin İslam dünyasındaki en yetkin istihbarat sorumlusu olduğu belirtiliyor. CIA’nin “terörle mücadele merkezine” en az 10 yıl süreyle başkanlık eden Andrea’nın o dönemdeki kod adı “Roger” idi. Andrea daha önce işkence ve suikast iddialarıyla Amerikan kongresi tarafından 3 kez sorgulandı. Daha önce CIA’nın Mısır ve Irak istasyon şefliği görevlerini sürdüren D’Andrea’nın Pakistan ve Yemen’de yüzlerce drone saldırısından sorumlu olduğu ifade ediliyor. D’Andrea Suriye iç savaşının başlangıcında isyancıları organize ettiği de iddialar arasında. D’Andrea Amerikan kamuoyu açısından önemli bir figür, “Zero Dark Thirty” adlı ABD yapımı filimdeki “The Wolf” karakterinin D’Andrea’dan ilham alınarak yaratıldığı söyleniyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!