SON DAKİKA

Afganistan Kralı Emanullah Han’ın Kızı: Babam, Atatürk’ün Sözünü Dinleseydi…

Afganistan Kralı Emanullah Han’ın kızı, babası ile Atatürk arasında ordu kurulmasına dair geçen diyaloğu aktardı. Prenses India, “Babam Atatürk’ü dinlemedi” dedi. India ayrıca “Afgan halkı Türk halkı gibi olmayı hak ediyordu” dedi.

Bu haber 31 Ağustos 2021 - 1:55 'de eklendi.
Abone ol

Sürgünde hayatını kaybeden Afganistan Kralı Emanullah Han’ın kızı Prenses India, DW’ye röportaj verdi.

”AFGANİSTAN’I MODERNLEŞTİREMEDİ”

Han’ın kızı olan ve Roma’da yaşayan Prenses India yaptığı açıklamada, 10 yıl tahtta kalan babasının neden Afganistan’ı modernleştirmeyi başaramadığını söyledi.

“ATATÜRK, BABAMA…”,

Afgan halkının, Türk halkı gibi olmayı hak ettiğini belirten Han’ın kızı, “Babam ile Mustafa Kemal Atatürk arasında büyük bir dostluk varmış. Atatürk, babama çok iyi bir tavsiyede bulunmuş. O da; Afganistan’ın güçlü bir orduya sahip olmasıydı. Ama babam belki de onu dinlemedi.” dedi. 

“NEDEN GÜÇLÜ ORDUYA GEREK DUYAYIM”

India, babasının Atatürk’ün tavsiyesine yanıtında “Güçlü bir orduya neden gerek duyayım. Halk beni seviyor.” ifadesini kullandığını aktardı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Emanullah Han’ın, halkını çok sevdiğini ve bunun karşılıklı olacağına inandığını dile getiren Prenses India, Afgan ordusunun var olduğunu ancak Türk ordusu gibi güçlü olmadığını belirtti.

“ATATÜRK’Ü KARDEŞ OLARAK GÖRÜYORDU”

“Babam, Atatürk’ü bir kardeş olarak görüyordu.” diyen India, sözlerini “Atatürk öldüğünde babam, Türkiye’ye gönderdiği telgrafta ‘Bana başsağlığı dileyin, çünkü ben bir kardeşi kaybettim.’ demiş.” şeklinde sonlandırdı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!