SON DAKİKA

ADRASAN KOYU’NA TEKNE BARINMA VE YANAŞMA YERİ İNŞA EDİLECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, doğal güzelliğiyle bilinen Antalya Elmalı’daki Adrasan Koyu’na gezi teknesi barınma ve yanaşma yeri inşa edecek

Bu haber 30 Aralık 2019 - 21:37 'de eklendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Antalya Elmalı’daki Adrasan Koyu’nu yaklaşık 20 milyon TL harcayarak betona boğacak. Bakanlık, doğal güzelliği ile bilinen Adrasan’a “Gezi Teknesi Barınma ve Yanaşma Yeri” yapmak için proje hazırladı. Proje dosyasının 17 Aralık tarihinde Antalya Valiliği’ne sunulduğu belirtilirken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladığı açıklandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, proje dosyasında, “Projenin yapım tekniğinde, pek çok kıyı yapısında olduğu gibi, taş dolgu yöntemi kullanılacaktır” ifadeleri yer aldı. Proje için çeşitli büyüklüklerdeki ve ağırlıklardaki taşlarla yaklaşık 268 bin 490 ton dolgu yapılacak. Projede beton kaplama yöntemi ile beton kalıplar kullanılacağı da belirtildi.

 
13 bin metreküp beton

Dosyada, “Su altı beton dökümü, kronman betonu için yaklaşık 13 bin 300 metreküp beton kullanılacaktır” denildi. Projenin büyüklüğüne ilişkin ise “303 metre uzunluğunda bir ayrık dalgakıran, bu dalgakıranın kara tarafında 270 m uzunluğunda ve -5 metre derinliğinde bir rıhtım yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. İskelelerin toplam uzunluğu 418 metre, genişliklerinin ise üç metre olacağı belirtildi.

20 milyon TL harcayacaklar

Projenin bedeli yaklaşık 20 milyon 807 bin TL olacağı belirtilirken, “Projenin tamamlanmasının ardından, yaklaşık 80 gezi teknesi rıhtımlara bağlanabilecek” denildi. Yapılması planlanan projenin doğusunda ve güneyinde birinci derece doğal sit alanı sınırları yer alıyor. Proje için günlük bin 33 ton malzeme taşınacağı da proje dosyasında belirtildi.

Milli parkın yanına yapılacak

Proje dosyasında liman alanın doğusunda ve güneyinde Beydağları Sahil Milli Parkı sınırı bulunduğu belirtilerek, “Bu sınır, kıyı kenar çizgisi ile yapılacak olan kazıklı iskele yapısı arasında kalmaktadır ve su yüzeyi alanıdır. Yapılacak yapılar Beydağları Sahil Milli Parkı sınırı içine girmemektedir. En batıdaki 184 metre uzunluğundaki kazıklı iskelenin güneybatı ucu ile sınır yan yana konumundadır” denildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!