SON DAKİKA

Adli Yıl Açılış Töreni’ne dinleyici olarak çağrılan Feyzioğlu: Alkışlamak için gitmeyiz

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargıtay tarafından düzenlenen Adli Yıl Açılış Töreni’ne konuşmacı değil dinleyici olarak davet edilmiş olmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Bu haber 04 Eylül 2017 - 18:04 'de eklendi. 48

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargıtay tarafından düzenlenen Adli Yıl Açılış Töreni’ne konuşmacı değil dinleyici olarak davet edilmiş olmasıyla ilgili açıklama yaptı.

‘YARGITAY SİYASİ İKTİDARIN DEDİĞİNİ YAPMAYI TERCİH ETTİ’

Feyzioğlu’nin TBB adına yaptığı açıklamada Yargıtay’ın törenle ilgili geleneği yeniden başlatması gerektiği vurgulandı:

“3 yıl öncesine kadar Türkiye’de çok doğru ve sağlıklı bir yargısal gelenek vardı. Yargıtay Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği, yargının sorunlarını, devleti yönetenler ve yönetmeye talip olanlar önünde konuşurdu. Söylediklerimizin doğruluğundan rahatsız olanlar, sudan bahanelerle bu konuşmanın dayanağı olan kanun maddesini değiştirdiler. Yine de kanunda açık hüküm olmasa da uygulama devam edebilirdi. Ancak Yargıtay siyasi iktidarın dediğini yapmayı tercih etmiştir. Bizi Adli Yıl açılışına konuşmacı olarak değil, dinleyici olarak davet etmiştir. Anlaşılan kendi kendilerine konuşup, kendi kendilerine dinleyecekler.”

BEŞTEPE’DE YAPILMIŞTI

Adli Yıl Açılış Töreni geçen yıl ilk defa olarak Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmış, TBB ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu durumun yargı bağımsızlığına gölge düşürdüğünü savunmuş ve törene katılmamıştı. Hakim ve savcıların Erdoğan’ı salona girerken ayakta alkışlaması dikkat çekmişti.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın