SON DAKİKA

Adatepe’de Tarihi Dokuyu Bozmakla Eleştirilen İnşaat Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Safi’nin Çıktı

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı İsmail Safi’nin her tarafı SİT alanı olan Adatepe’de yaptığı inşaat köyün tarihi ve kültürel dokusunu bozmakla eleştiriliyor.

Bu haber 25 Mayıs 2021 - 0:20 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Veryansı TV ‘nin haberine göre , 1989 yılında SİT alanı ilan edilerek tarihi dokusu koruma altına alınan Çanakkale’nin Ayvaçık ilçesinde bulunan Adatepe Köyü, sit alanı ilan edildiğinden bu yana Koruma Kurullarının titiz denetimi sonucunda Türkiye’nin en iyi korunan yerlerinden biri.

SİT alanı ilan edildikten sonra, kurula giden projeler, en az 1 yıldan sonra gündeme alınıyor ve bu süre içinde ruhsat alabilenler, kendilerini şanslı sayıyor. Zira yapı yapım izni almak birkaç yıldan aşağı olmuyor.

Ama başvuruyu yapan eski AKP Milletvekili, yeni Cumhurbaşkanlığı Danışmanı İsmail Safi olunca işler değişiyor.

İsmail Safi, köyün en yüksek noktalarından birinde yer alan evi geçen yıl ekim ayında satın aldı ve aralık ayında da Anıtlar Kurulundan izin belgesini alarak inşaata başladı.

Yani kısaca 1-2 haftalık bir süreçte proje çizilmiş ve nasıl olduysa ruhsat alınmış oldu.

İlginç olan şu: Bina ayakta olmasına karşın yıkılmış, arazi 10 metreye yakın yükseklikte iki katmanlı bir duvar ile teraslanmış ve bina eski yerinden kaydırılarak bu düzeltilmiş arazinin ortasına yerleştirilmiş. Yıkılan bina altında yarım kat sayılacak bir ahır ve üzerinde tek katlı bir yapı olmasına karşın, Adatepe sakinleri şu anda binanın kaç katlı yapılacağını merak ediyor.

Adatepe köyünün mimari dokusuna uymadığı belirtilen bu teraslamanın, ölçeği itibariyle de Koruma Kurulu kararlarına aykırı olduğunun altı çiziliyor. İnşaatla arazinin topografyasının bozulduğu, tarihsel dokunun zarar gördüğü ifade ediliyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!