SON DAKİKA

ADAPAZARI İÇİN KORKUTAN DEPREM AÇIKLAMASI

Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Adapazarı’nın ilk büyük depremde yıkılacağını belirterek, “Siz buna kabus senaryosu mu dersiniz yoksa tedbirlerin yetersizliği mi dersiniz bilemiyorum. Adapazarı depreme hazırlanmadı” dedi.

Bu haber 28 Ocak 2020 - 22:39 'de eklendi.
Abone ol

Sakarya Yenihaber’e konuşan Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Adapazarı’nın ilk büyük depremde büyük hasar göreceğini söyledi. Marmara Bölgesinde beklenen depremin Adapazarı’nı da çok kötü etkileyeceğini belirten Gündoğdu, “Gölcük Depremi’nde de Adapazarı yıkıldı ama kıyıda kalıp sesi çok çıkmadığı için yetkililerce pek dikkate alınmadı” dedi.

TAM 21 YIL GEÇTİ

17 Ağustos Depremi’nin üzerinden geçen 21 yıla rağmen Sakarya’da gereken tedbirlerin alınmadığına değinen Gündoğdu, “Onarılmayı bekleyen binalar zamanında onarılmadı. Yıkılması gereken binaların yıkımında geç kalındı. Ben depremin ardından en çok Adapazarı’na gittim. O bölgede hala incelenmesi gereken aktif fay hatları var” dedi.

KABUS SENARYOSU

Gündoğdu, “Adapazarı, ilk büyük depremde büyük hasar görecek.  Siz buna kabus senaryosu mu dersiniz yoksa tedbirlerin yetersizliği mi dersiniz bilemiyorum. Ama ortada bir gerçek var ki Adapazarı depreme hazırlanmadı ve ilk sarsıntıda yıkılacak. 20 yıl boyunca depreme hazırlık konusunda bir şey yapılmaması bunun en büyük nedenlerinden biri” dedi.  Mustafa KAYA
Kaynak: Sakarya Yenihaber

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!