SON DAKİKA

Adana’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıldönümü Kutlu Olsun

Atatürk Parkı’nda düzenlenen törende, Vali Süleyman Elban, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bu haber 05 Ocak 2021 - 21:42 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü nedeniyle Atatürk Parkında tören düzenlendi. Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, böyle bir kentin vatandaşı olmaktan büyük onur duyduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin her karışı kolay kurtarılmadığı gibi Adana da çok kolay kurtarılmadı. Çok büyük acılar çok büyük cefalar ve çok ciddi sayıda şehit verilerek kurtarıldı.

Atatürk Güneyde ordu komutanlığından istifa ettikten sonra Ankara’ya İstanbul’a geçerken Adana’ya uğrar ve Adana’da Şakirpaşa konağı dahil birkaç yerde toplantı yapar ve burada kurtuluş mücadelesinin olacağı hissine varır. Ardından Pozantı’da direnç ovaları kurma talimatı verir. Bir süre sonra Ermeniler yerli halkı katletmeye başlar. Yerli halka çok acı çektirir. Ama çok sayıdaki milli kuvvetler onlara karşı direnir.

Atatürk'ün Katilleri

Karalar konuşmasına şu şekilde devam etti:

Büyük acı çeken ve katliama uğrayan Türkmenler Atatürk’ün de talimatına uymak için Pozantı’ya yavaş yavaş girerler. Orada Türkmenler misafir edilir ve başlarına bir şey gelmeden Pozantı’ya gitmeleri sağlanır. Kuvayi Milliye kuvvetleri çok az sayıda olmasına ve silah açısından zayıf olmalarına rağmen Fransız kuvvetlerini zayıflatırlar. Yenileceklerini anlayan Fransızlar ek kuvvet gönderirler ama o ek kuvvetlerde buradan giden Türkmen atalarımız dedelerimizin kıstırmasıyla imha edilir. Böylece Adana’nın kurtulmasına da yol açar 5 Ocak Adana’nın kurtuluşudur ama ulusal kurtuluş mücadelesinde de önemli rol oynar” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bisikletçileri, Pozantı Kaymakamlığından alınan Türk bayrağını Vali Süleyman Elban’a teslim etti. Elban bayrağı öperek teslim aldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!