SON DAKİKA

Adana’da Suriyeliler Mahalleliye Saldırdı, Mahalleli Karşılık Verdi

Adana’da Suriyeli bir grubun 4 Türk vatandaşını bıçakla yaralaması sonrası çıkan ve yaklaşık 48 saattir devam eden kavgaları polis yatıştırırken, çok sayıda kişi yaralandı.

Bu haber 03 Mayıs 2022 - 2:33 'de eklendi.
Abone ol

Edinilen bilgiye göre olay Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent Mahallesinde meydana geldi. 

İddiaya göre Mahallede neredeyse nüfus olarak çoğunluk olan Suriyeli mülteciler Cumartesi gecesi tartıştıkları 4 Türk vatandaşını 1’ini ağır 4’nü de bıçakla yaraladı. 

Bu olayın ardından yaralılar hastanelere kaldırıldı. Pazar günü ise yaralı şahısların akrabaları olduğu öne sürülen 150 kişilik grubun mahalledeki Suriyeli şahısların evlerine ve iş yerlerine saldırdı. Bu saldırı üzerine mahalleye çevik kuvvet ve özel hareket ekipleri sevk edildi. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralanırken polis kısa sürede kavgayı önleyip olayları kontrol altına aldı. Polis 150 kişilik gurubu da dağıtıp çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Çıkan olaylar nedeniyle polis şuan mahallede 24 saat nöbet tutuyor. 

Yaşanan gerilimle ilgili Medyascope’tan Sema Kızılarslan’a konuşan Muhtar Selahattin Fırat olayı şöyle anlattı: 

“Şu an hastanede olan Suriyeli bir yaralı var, üç kişi de bizim vatandaşlarımızdan yaralı. Vatandaşlar ile emniyetle birlikte konuştuk. Tekrar bir saldırı olmasın diye akşamları tedbir alınacak. İki gündür yaşanan olaylar Suriyelilerin vatandaşlarımıza saldırmasından kaynaklı. Üç kişi bıçaklandı, olaylar buradan sonra gelişti. Dün de bizim vatandaşlarımız iki tane Suriyeliyi dövdü, biri hastanede. Şu an herkes kendi evinde, taşkınlıklar azaldı, ikna ettik vatandaşları. Türkiye’de kavga olmayan mahalle yok, mutlaka oluyor. Suriyelilerin de iyisi var, kötüsü var. Köyümüzde beş bine yakın kayıtlı Suriyeli, iki bin kayıtlı olmayan Suriyeli var. Şu an nüfus müdürlüğü kayıt sistemini durdurdu, kayıt yapmıyorlar çünkü nüfusları bizi geçti. Yerli vatandaşımızın sayısı ise beş bin 200.”

Polisin iki gün önceki olayları yatıştırmak için silah çekmek zorunda kaldığı mahallede şu anda sükunet var. Ancak sığınmacıların Türkiye’deki varlığı, Türkiye’nin her geçen gün bir gerginlik yaşamasına sebebiyet verecek.

Kaynak: Adana Masası, Medyascope

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR