SON DAKİKA

Adalet Bakan Yardımcısı Uçar: Cezaevlerindeki yoğunluk her yerde problem

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından Denizli’de düzenlenen ‘İşyurtları Kurumu Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılışı öncesi gerçekleştirilen toplantıda Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 23:14 'de eklendi.

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından Denizli’de düzenlenen ‘İşyurtları Kurumu Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılışı öncesi gerçekleştirilen toplantıda Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, çeşitli açıklamalarda bulundu.

‘BU KADAR TUTUKLU İNSANIN O ŞARTLARDA KALMASINI BİZ DE İSTEMEYİZ’

Cezaevlerindeki hükümlü sayısının, kapasitenin üzerinde olduğunu ifade eden Uçar, “Cezaevlerindeki yoğunluk, her yerde bizim için problem şu anda. Kapasitemizin çok üzerindeyiz. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Yüksek güvenlikli cezaevi inşaatlarımız hızlı bir şekilde sürüyor. Bitmek üzere olan ve inşaatı devam eden cezaevlerimiz var. Biz de istemeyiz bu kadar tutuklu insan orada o şartlarda kalmasını. Ama bu durum geçici, oradaki insanların da hak ve özgürlükleri var. Onlar devlete emanet. Ne kadar yargılanıyor olsalar da biz de iyi şartlar için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘MAKSAT BU İNSANLARI TOPLUMA KAZANDIRMAK’

Uçar, ceza infaz kurumları ve tutukevleri işyurtlarında verilen kurslar ve yapılan üretimle, hükümlülerin topluma yararlı hale getirildiğini ifade ederek, “Eskiden cezaevinde kibrit çöpünden gemi yapılırdı. Tespih, halı yapılırdı. Her insan elinde olan ya da olmayan sebeplerle suç işleyebilir. Maksat bu insanları ıslah etmek ve topluma kazandırmak. İşyurtları sistemi çok başarılı ve bu başarısını arttırarak devam ettiriyor. Planlamadaki yatırımlarımıza yetişebilmemiz bile çok güç. Cezaevindeki hükümlülerimiz bu sistemle üretime alışıyor. Bozkurt Kadın Açık Cezaevi’nden çıkan bir kadın, kendi işyerini kurdu, yanında 12 kişi çalıştırıyor. Esas amacımız, gelen hükümlülerin ıslah edilip tekrar topluma kazandırıp toplum güvenliğini sağlamak” dedi.

‘İŞYURTLARI’NDA FİYATLAR YARI YARIYA’

İşyurtları sistemini başarıyla bugünlere getiren bürokratlara teşekkür eden Uçar, ülkedeki 280 işyurdunun adeta fabrika gibi çalıştığını söyledi. Uçar, üretilen ürünlerin ihraç edilebilecek kalitede olduğunu belirterek, “Tekstilden gıdaya, ayakkabıya, deriye, zücaciyeye kadar üretim anlamında aklımıza ne geliyorsa cezaevlerinde ve işyurtlarında her şey üretilebiliyor. Türkiye’de bu fuar organizasyonu 8 farklı kentte yapılacak. Denizli’de açılan fuar, 5 gün boyunca hizmete açık olacak. Bizim buradaki ürünlerimiz birinci sınıf kaliteye sahip ve piyasa fiyatlarıyla yarı yarıya. Piyasayı bozmak istemeyiz ama böyle bir tüyoyu da vermek istiyorum” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!