SON DAKİKA

ADALAR BELEDİYESİ’NDEN ‘SANATORYUM TEKRAR SAĞLIK HİZMETİ VERSİN’ ÇAĞRISI

Heybeliada Sanatoryumu’nun tekrar sağlık alanında hizmet vermesi için Adalar Belediyesi çağrıda bulundu.

Bu haber 06 Aralık 2020 - 18:26 'de eklendi.
Abone ol

Adalar Belediyesi, yurttaşın koronavirüs ile boğuştuğu bugünlerde Diyanet’e devredilen Heybeliada Sanatoryumu’nun tekrar hizmet vermesi için çağrıda bulundu.

“Sanatoryum için hazırız” başlıklı çağrıda, ülkenin ilk pandemi hastanesi olan Heybeliada Sanatoryumu’nun Adalar Belediyesi’ne tahsis edilmesi talep edildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Ülkenin ve dünyanın Covid-19 ile mücadele ettiği bu zor günlerde yıllardır tahsis konusu ya da ne yapılacağı konusunda defalarca sorulduğu halde net bir cevap alınamayan Heybeliada Sanatoryumu’nun sağlık alanında tekrar hizmete başlaması için kurumumuza tahsis edilmesi talebinde ısrarlıyız, Adalılar ve İstanbullularla birlikte göreve hazırız.” ifadeleri kullanıldı.

‘YOL HARİTASI ÇIKARMALIYIZ’

Heybeliada Sanatoryumu’nun tarihsel mirası ve akışına uygun bir şekilde geleceğe aktarılması gerektiğinin altını çizen Adalar Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı, ”Belirsiz bir süreç ve inandırıcılığı olmayan açıklamalarla karşı karşıyayız”

“Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı dahil olmak üzere birçok kuruma 8 ayrı dilekçe yazdık. Dilekçelere gelen cevaplara göre hukuk yoluna gideceğiz. Buranın piyasacı anlayışla değil, kamusal anlayışla kurgulanması gerekiyor. Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirası ve geleneğine uygun biçimde bu pandemi koşullarında da hizmet verebilecek bilimsel laboratuvar ve bilimsel araştırma merkezi olarak kurgulanmalı.”

Özturanlı, bu görkemli eserin toplum, ülke ve Adalar yararına bir düzenlemeyle topluma kazandırılması için ellerinde gelen her türlü destekte bulunacaklarını söyledi: “Ada sakinlerinde pandemi hastanesi olursa salgın yayılır düşüncesi var ama bu oldukça yanlış. Hizmete açık olduğunda da herhangi bir vukuat olmadı ve hastalık yayılmadı. Öncelikli olarak sanatoryum korkusunun yenilmesi için halkta bilinç oluşturmalıyız, kamuoyu bilinci oluşturmalıyız. Değerli çabaların boşa gitmemesi için yol haritası çıkarmalıyız.” dedi.

***

NE OLMUŞTU?

Yıllarca tüberkülozla savaşta büyük hizmetler veren ve salgınla mücadelede adeta bir okul olan Heybeliada Sanatoryumu, 2005’te Sağlık Bakanlığı’nca kapatıldı. CHP’li Umut Oran, hastanenin akıbeti konusunda CİMER’e sorular yöneltmişti. Eylül ayında CİMER’den gelen cevapta, “105 ada 1 parsel numaralı taşınmazın, Diyanet İşleri Bakanlığı adına tahsisli olduğu anlaşılmıştır” dendi. 200 dönümlük arazinin Diyanet’e devredildiğinin ortaya çıkması, başta meslek odaları olmak üzere kamuoyunun tepkisine neden oldu ve devrin iptali için davalar açıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tepkilerin ardından Diyanet’ten yapılan açıklamada “Heybeliada’ya yeniden bir Pandemi Hastanesi’nin planlanması halinde, mevcut olan araziyi de iade etmeye hazır olunduğu” ifade edildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!