SON DAKİKA

Abide-i Hürriyet Anıtına Saygısızlık! Şehitliğe Koşu Yolu İnşası Başladı

İstanbul Şişli’de bulunan İstanbul Şişli’de bulunanın bakımsızlığı ve hak ettiği değeri görmemesi tartışma konusu olurken, büyük İttihatçıların kabirlerinin olduğu anıt mezarların çevresine koşu yolu inşası başladı.

Bu haber 10 Kasım 2021 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul Şişli’de bulunan Abide-i Hürriyet Anıtı, son gülerde anıta yapılmaya başlanan koşu yolu nedeniyle tekrar tartışmaların odağında. İstanbul Adalet Sarayı’nın inşaasıyla birlikte yönetimi Adliye’ye bırakılan anıta İstanbul Başsavcısı Ş.Y.’nın talimatıyla koşu yolu inşaatına başladığı belirtildi.

Abide-i Hürriyet Anıtı’nda Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa başta olmak üzere Osmanlı Devleti’nin önemli bürokrat ve devlet adamlarının anıt mezarları yer alıyor. Bu alanın spor alanına döndürülmesine çok sayıda vatandaş tepki gösterdi.

Anıta yapılması planlanan koşu yolunun tarihe ve tarihi şahsiyetlere karşı büyük bir saygısızlık olduğu, inşaatın durdurulması gerektiğini belirtilen yüzlerce mesaj atılırken, İstanbul Adalet Sarayı’ndan konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

ŞEHİTLİĞE KOŞU YOLU YAPILMASINA TEPKİ

Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal, koşuyolu inşaatına tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

Osmanlı dönemi Anıtkabiri olma özelliği taşıyan,Türkiye’nin görmezden gelinen İstanbul Çağlayan’daki ABİDE-İ HÜRRİYET ANITI ŞEHİTLİĞİ ,Osmanlı döneminin çok sayıda siyasetçi ve devlet adamının, 31 Mart ayaklanması sırasında şehit düşen askerimizin ededi istiratgahıdır.

Ancak İstanbul Adalet Sarayının yapımı ve Şehitlik güvenliğinin Adalet Sarayı tarafından karşılanmaya başlaması ardından ,çok ciddi sorunlar yaşanmaya başlamıştır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ortamın tarihi sit alanı olduğu görmezden gelinerek Ecdat yadigarı Şehitliğin önüne :
1-İlan panosu dikilmiş.
2-Şehitlik’e kamelyalar yapılmış, Adalet Sarayı çalışanlarının sosyal tesisi gibi kullanılmaya başlanmıştır.
3-Şehitliğin tarihi kapısı kapatılmış ,Adalet Sarayı tarafından yeni kapı açılmıştır.
4-İstanbul Adalet Sarayı yönetimi keyfi bir uygulamayla halkın şehitliği ziyaret saatini kısaltmıştır.(Ziyaret saati 15.00 de sona erdirmiştir).
5-İstanbul Adalet Sarayı yönetimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı Şehitlik güvenliği’nin Adalet Sarayı güvenliği tarafından karşılanması sözleşmesi sona ermesine rağmen İstanbul Savcılığının keyfi uygulaması devam etmiştir.
6-Son olarak İstanbul Başsavcısı Şaban Yılmaz keyfi bir uygulamayla Şehitliğe Koşu yolu parkuru yaptırmıştır.

Şehitlik üzerinde İstanbul Adalet Sarayının hiçbir yetki ve sorumluluğu olmadığı halde ,bu derece keyfi,yukarıdaki gibi tarih düşmanı vahşi bir anlayış sergilemesi kabul etmiyoruz.
Uluslar arası Heritage Fuarına sunulacak ADALET BAKANLIĞININ TARİHİ MİRASA SAYGISIZLIK ÖRNEĞİ ABİDE-İ HÜRRİYET ANITININ HAZİN DURUMU tebliğine konu olacak,tarihe saygısız durumun derhal önlemesini Adalet Bakanlığından bekliyoruz.

İstanbul Adalet Sarayı Restorasyon projesinde bulunmayan,Şehitliğin tarihi sit alanı olduğu gerçeğini göz ardı eden keyfi tasarrufların önlemesini, Şehitliğe Koşu Yolu uygulamasının  sona erdirilmesini istiyoruz.

İstanbul Savcısının Isınma hareketlerinden sonra Mahmut Şevket Paşa’nın türbesi önünde başlattığı, meşhur İttihatçı Eyüp Sabri Akgöl’ün, Atıf Kamçıl’ın, Mithat Şükrü Bleda’nın,Eyüp Sabri Akgöl’ün,İzmir Valisi Mustafa Rahmi Bey’in mezarı önünden devamla  ,Talat Paşa’nın mezarını geçtikten sonra ,Enver Paşa’nın mezarını sağa alarak devam ettirdiği  Mithat Paşa’nın mezarı önünde alkışlarla sona eren günlük güzellik koşusu ,İstanbul Savcısı Şaban Yılmaz ve onun peşine takılmak zorunda kalan ekibinin yoğun tezahuratı altında sona erdirsede ve koşu parkuruna  katılanları  çok mutlu etmiş olsa da, kamu vicdanını şehitlerimizin ruhunu yaralamıştır .Dünyanın neresinde olursa olsun en ağır hakaretle karşılanacak bu davranışın sorumlusu İstanbul Savcısı Şaban Yılmaz’ı protesto ediyor, Adalet Bakanını bu rezalete son vermeye çağırıyoruz. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!