SON DAKİKA

ABD’yi Elsa Kasırgası Vurdu: 33 Bölgede Olağanüstü Hal İlan Edildi

Havaalanları, okullar, üniversiteler ve köprüler kapatıldı. 33 bölgede birden alarm verildi, olağanüstü hal ilan edildi. Yetkililerin uyarıları üstüne dünya diken üstünde.

Bu haber 08 Temmuz 2021 - 17:27 'de eklendi.
Abone ol

2021 yılının ilk tropikal kasırgası Elsa nedeniyle havaalanları ve okullar kapatıldı, 33 bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Fırtınanın getirdiği yağmur ve şiddetli fırtına hayatı felç etti.

“TEHLİKELİ BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ” 

Florida’da fırtına için hazırlıklar yapılırken, Tampa’da okullar ve devlet daireleri kapatıldı, birçok etkinlik ertelendi. Florida Valisi Ron DeSantis, hava tahminlerine göre Elsa’nın sabah saatlerinde kıyı şeridini vurmasının beklendiğini belirterek “Kasırgayı ciddiye almamız gerekiyor, şu an tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız.” açıklamasını yaptı.

Vali Ron DeSantis, Salı gecesi Elsa kıyıya doğru ilerlerken 30’dan fazla ilçede olağanüstü hal ilan etti. Fırtına, saat 23:00 itibariyle Tampa’nın yaklaşık 60 mil güneybatısındaydı ve Çarşamba günü öğlen saatlerinde karaya çıkması bekleniyordu.

Tampa Bay’den gelen ilk haberler, bölgede can ya da mal kaybı olmadığını gösterdi. Ulusal Kasırga Merkezi’ne (NHC) göre, Elsa’nın bugün kaydedilen en yüksek rüzgar hızı saatte 115 kilometre oldu. ​​​​​​​

DÖRT BİR YANA KAÇIŞTILAR 

Şiddetli rüzgar ve yağmurlar, Florida sahilini vurduğunda, plajdakilere dehşeti yaşattı. Elsa karaya çıkmak üzereyken Florida sahilindeki gökyüzü kapkaranlık bir hal aldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde plajdaki insanların sahilin dört bir yanına kaçıştığı görülüyor.

Bu arada Florida Üniversitesi ve Güney Florida Üniversitesi gibi okullar, fırtına sırasında kapandıklarını veya uzaktan eğitime geçildiğini duyurdular.

Florida Ulaştırma Bakanlığı, Tampa’yı St. Petersburg’a bağlayan Sunshine Skyway Köprüsü’ndeki ulaşımı, rüzgar hızının saatte 40 mili aşması halinde geçici olarak askıya alacağını duyurdu.

ÖLÜ BALIKLAR KARAYA VURDU 

Elsa’nın Florida’nın kuzey Körfez Kıyısında karaya ulaşmasına saatler kala, Bay Vista Park’ta ölü balıklar karaya vurdu. Reuters ve AP foro muhabirleri ürkütücü görüntüleri dünyaya servis etti.

Ancak Tampa Belediye Başkanı Jane Castor, Stanley Kupası finallerinin Çarşamba gecesi için belirlenen Tampa Bay Lightning ve Montreal Canadiens arasındaki beşinci maçının gerçekleşeceğini söyledi.

Eyalet yetkilileri, 200’den fazla Ulusal Muhafız’ın devletin kasırga ile mücadelesine yardımcı olmak için hazır olduğunu söyledi.

Bu arada Tampa Bay bölgesindeki ana elektrik kuruluşu Duke Energy, yaptığı açıklamada, fırtına sonrasında elektrik kesintilerine müdahale etmeye hazır yaklaşık 3 bin çalışanı olduğunu açıkladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tesisin Florida fırtına direktörü Todd Fountain, “Eğitildik ve hazırlandık ve müşterilerimizin fırtınadan gelebilecek her türlü etkiye karşı güvende ve hazırlıklı olmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Elsa’nın Florida’nın iç kesimlerinden geçtikten sonra sırasıyla Georgia, Carolina ve Virginia’yı etkileyeceği tahmin ediliyor.

Kasırga, 24 Haziran Miami’de 13 katlı 270 dairelik “Champlain” adlı lüks kondo binasının yarısının aniden çökmesinden sonra arama-kurtarma çalışmalarını zora sokmuştu. Binanın kalan kısmı ise güvenli olmadığı gerekçesiyle kontrollü bir şekilde yıkılmıştı.

Bugün saat 12.20’de çekilen Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi uydu görüntüsü, Elsa Kasırgası’nın Karayipler’de Küba’dan hareket ettikten sonra Florida eyaletinin üzerinde olduğunu gösteriyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi tarafından 2021 yılının ilk tropikal kasırgası olarak adlandırılan Elsa Kasırgası, Atlas Okyanusu üzerinde Barbados Adaları’nın yaklaşık 65 kilometre batısında oluşmuştu.

Karayipler’deki tatil yerleri Barbados, Saint Lucia, Martinique ve Saint Vincent ve Grenadinler’i vurarak ciddi hasara sebebiyet veren Elsa, bölgedeki ülkeleri etkisi altına aldı.

Şiddetli rüzgarların eşlik ettiği sağanak yağışlar sel ve taşkınlara neden oldu. Kasırga evlerin çatılarını uçurarak, birkaç ağacı devirdi. Elektrik ve su kesintilerine neden oldu.

Puerto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba’ya doğru saatte 120 kilometre hızla ilerleyen Elsa’nın zayıflama ihtimali olduğu açıklanmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!