SON DAKİKA

ABD’NİN YENİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SATTERFIELD KİMDİR?

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Başkan Donald Trump tarafından geçtiğimiz şubat ayında atanan Büyükelçi Davis Satterfield’ın atamasını uzun bir süre sonra onadı.

Bu haber 29 Haziran 2019 - 13:39 'de eklendi. Son Güncelleme29 Haziran 2019 - 15:16

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün gece, ABD Senatosu, Büyükelçi David Satterfield’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevini onayladı. Yakın bir gelecekte kendisini karşılamak için sabırsızlanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Satterfield’ın görevinin daha önce onaylanması gerekiyordu ancak Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley’nin buna engel olduğu öne sürülüyor.

Senatör Grassley, terörle mücadele kanunda değişikliğe gidilmesi için bir teklifte bulunarak, Filistin yönetimine karşı ABD’de dava açılmasının önünü açacak bir girişimde bulunmuştu. Grassley, Satterfield’ın bu önergeye karşı çıktığı gerekçesiyle Ankara’ya atanmasını bir süreliğine engellemişti.

Büyükelçi David Satterfield kimdir?

1954 doğumlu Büyükelçi David Satterfield, Georgetown Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun olduktan sonra 1980 yılında Amerikan Dışişleri Bakanlığına meslek memuru olarak girdi.

Cidde, Tunus, Beyrut ve Şam gibi çok sayıda Orta Doğu şehrinde görev yapan Satterfield, bölgede barışın sağlanması adına yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Satterfield, 1996-1998 yılları arasında Amerikan Dışişleri Bakanlığında Arap-İsrail ilişkileri dairesinin başkanlığını yaptı.

Lübnan büyükelçiliği görevinde de bulunan Satterfield, George W. Bush başkanlığı döneminde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Irak’tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yaptı.

Ankara’ya atanmadan önce ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar olarak görev yapan Satterfield, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı.

Trump, Arapça ve Fransızca konuşan büyükelçinin Türkiye’de görevlendirmek üzere adaylığını 16 Şubat’ta açıklamıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!