SON DAKİKA

ABD’NİN İSKAMBİL DESTESİNDE BU KEZ İRAN VAR

George W. Bush’un başkanlığı döneminde işgal edilen Irak’ta ‘en çok arananlar’ listesindeki kişilerden oluşturulan iskambil destesinin benzeri, İran için piyasaya çıktı. ABD ordusu, ‘İran’ın silah sistemlerini daha iyi tanımaları amacıyla’ askerlere iskambil destesi dağıttı.

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 1:18 'de eklendi.
Abone ol

ABD’nin yeni iskambil destesi, petrol ticareti açısından kritik önemdeki Basra Körfezi’nin Hürmüz Boğazı’nda İran’a karşı uluslararası koalisyon kurup devriye gücü oluşturma çabasındaki Trump yönetiminden geldi.

Amerikalı Bilim İnsanları Federasyonu (FAS), ABD ordusunun askerlere İran’ın sayıları giderek artan silah sistemlerine aşina olmaları için iskambil destesi dağıttığını duyurdu.

FAS websitesinin görüntülerini paylaştığı iskambil kağıtlarının, Saddam Hüseyin’in yönetiminden ve ordusundan üst düzey isimlerin yer aldığı iskambil kağıtlarına benzerliği dikkat çekti.

ABD Ordusu Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nın dağıttığı iskambil destesi, resmi olarak ‘Dünya Çapında Donanım Teşhis Kartları: İran Baskısı’ adını taşıyor.Standart 52 kağıt ve 2 Joker kağıdı, tanklardan kundağı motorlu topçu sistemlerine, zırhlı araçlardan top sınıfı ağır silahlara, roket fırlatma platformlarından insansız hava araçlarına, hava hedeflerine atılan füzelerden mobil tanksavar füzelerine ve hava savunma sistemlerine dek İran’ın bütün askeri donanımının fotoğraflarını taşıyor.

Bu manzara, Trump yönetiminin İran’la savaş çıkarmasının elinin kulağında olabileceği yorumlarına da yol açtı.

Bu yıl Rusya ve Çin’in silah sistemleriyle ilgili de iskambil kağıtları yayımlamış olan ABD ordusu, yakın gelecekte Kuzey Kore silahlarını tanıtan destelerle iskambil oynatmaya hazırlanıyor.İran, dün ‘Baver (İnanç) 373’ isimli yeni yerli üretim uzun menzilli hava savunma sistemi ve diğer gelişmiş silah sistemlerini tanıtmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Körfez’e mayıs ayında gönderdiği USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu’nun başını çektiği deniz-hava gücü yığan ABD, İran ile askeri gerilim tırmandırdı.

İran da son aylarda çok sayıda yerli üretim füze, İHA, hava savunma sisteminin tanıtımını yaptı.

KÖRFEZ FOKUR FOKUR

Trump yönetiminin Hürmüz Boğazı’nda İran’a karşı oluşturmaya çalıştığı uluslararası devriye gücüne şimdilik sadece İsrail, İngiltere, Avustralya katılmış durumda.

Öncesinde Körfez, sahte bayrak operasyonlarına benzeyen tanker saldırıları düzenlenmesi ve bunların Trump yönetimi tarafından İran’a mal edilmesi, İran’ın ABD’nin bir milyon dolarlık İHA’sını düşürmesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a hava saldırısı emri verdiğini ama 10 dakika kala iptal ettiğini açıklaması, ABD’nin talebiyle İngiltere’nin Cebelitarık’ta İran tankerine el koyması üzerine İran’ın Körfez’de İngiliz tankeriyle misillemede bulunması gibi gelişmelere sahne oldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!