ABD’NİN ALTYAPISI ÇÜRÜYOR

ABD’NİN ALTYAPISI ÇÜRÜYOR
Yayınlama: 18.07.2017
Düzenleme: 08.05.2018 09:53
2
A+
A-

ABD altyapı krizi geçiriyor. Yollar ve raylar bozuk ve tehlikeli. Bu durum ekonomik büyümeyi de engelliyor. Başkan Trump teşviklerle özel sektörü altyapı yatırımlarına kazanmayı deniyor.

‘HER GÜN 600 BİN KİŞİ’

DW’deki habere göre, pazartesi günü New Yorklular için ‘cehennem yazı’ başladı. Çalışanların işten sonra eve dönüş saatinde Pennsylvania Station merkez garı tıka basa dolar. Her gün 600 bin kişi Penn Station üzerinden Manhattan’daki işyerine gelir ve akşamüstü de Long Island ya da New Jersey’e döner.

New York’un üç büyük havalimanından bile bu kadar yolcu geçmez.

Raylar tamir edileceğinden, Penn Station’un bazı peronları yaz boyunca kapalı kalacak. New York Valisi Andrew Cuomo bu tıkanıklığın zincirleme etkisiyle New York’taki ulaşımın tamamen felç olabileceğini söylüyor. İlkbaharda iki trenin garda raydan çıkması üzerine eyalet valisi kamu ulaşımında olağanüstü durum ilan etmişti.

‘120 YIL ÖNCE İNŞA EDİLMİŞ’

New York’taki raylı ulaşım sistemi yolcu sayısını kaldırmıyor. New York metrosu 120 yıl önce inşa edilmişti. Yollar delik deşik, tüneller, köprüler ve kanalizasyon şebekesi harap vaziyette.

Özel sektör tarafından işletilen elektrik, gaz ve akaryakıt şebekesi ile limanlar, yük trenleri ve hızlı internet şebekesinin durumu ise daha iyi. New York Üniversitesi’nin emekli finansman profesörü İngo Walter bunu özel şirketlerin daha iyi işletmeci olmasına bağlıyor.

New York’un altyapısı perişan durumda. Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği dört yılda bir altyapı tesislerine not veriyor. New York gibi ABD genelindeki eyalet ve kentlerin karnesi de kırıklarla dolu.
2 bin barajın her an yıkılabilecek durumda olduğu söyleniyor.

56 bin köprünün yenilenmesi şart. Birlik başkanı Brian Pallasch yolların bozuk olması, şantiyeler, yön çevirmeler ve iptal edilen tren seferlerinin beher haneye olan yıllık maliyetinin yılda 3 bin 400 doları bulduğunu söylüyor.

Altyapıdaki eksikler nedeniyle ABD’nin gayrı safi yurtiçi hasılasının 2025 yılına kadar 4 trilyon dolar düşeceği ve modernleştirme için de aynı miktarda paraya ihtiyaç olduğu hesaplanmış.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı