SON DAKİKA

ABD’Lİ İŞ İNSANINA TUNCELİ’DE DAĞ KEÇİLERİNİN KATLEDİLMESİ İÇİN İZİN VERİLDİ

Tunceli’de dağkeçilerinin avlanması için ABD’li bir iş insanına izin verildi.

Bu haber 06 Aralık 2020 - 14:48 'de eklendi.
Abone ol

Tunceli’de 2019 yılında da dağkeçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin valisi Tuncay Sonel kararıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklanmıştı.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre; bölge halkı, ava karşı köyde nöbet tutacağını açıklarken Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, “Zalimler yeter artık. Sabrımızın taşmak üzere olduğunun bilinmesini istiyoruz. Biz Tunceli’nin tamamen avcılığa kapalı bir alan haline getirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de 17 dağkeçisinin öldürürlmesi için geçen temmuz ayında ihale açmıştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu kez de ABD’li iş insanı Bradley Garrett Van Hoose’a dağkeçisi avlamak için izin verdi.

‘KÖYLÜLER NÖBET TUTULACAK’

Caprinae Travel isimli firmanın başvurusu üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan izin belgesinde şu ifadeler yer aldı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Söz konusu kişiye Salördek bölgesinde 1 dağkeçisi vurma izni verildi. 7-13 Aralık tarihleri arasında yapılması planlanan av için bölge halkı tepki gösterdi. Köylüler ise köy girişinde avın yapılmaması için nöbet tutacaklarını söyledi.

‘ZALİMLER YETER ARTIK’

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, av izni ile ilgili “Ağaçları, bitkileri, kurtları, kuşları, solucanları ve de insanları topraktan uzaklaştıran ve uzaklaştıramadıklarını avlayan zalimler yeter artık… Yabandaki canlılar sizin babanızın malı değil. Öyle canınız istediğinde ihaleye çıkarıp öldüremezsiniz. Tunceli’de dağkeçileri kutsal kabul edilir. Gerek dağkeçilerinin Alevi inancındaki yeriyle gerek bütün Anadolu ve Mezopotamya kültüründeki önemiyle ve gerekse de bölgedeki biyolojik zenginlikleriyle Tunceli, korunması gereken tarihi, kültürel ve doğal havzadır” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!