SON DAKİKA

ABD’Lİ BÜYÜKELÇİDEN TÜRKİYE’YE TEHDİT

David Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımını hayata geçirmesi halinde F-35 programının parçası olamayacağı mesajının Türk yetkililere en yüksek düzeyde açık şekilde iletildiğini söyledi.

Bu haber 12 Nisan 2019 - 14:53 'de eklendi.

Donald Trump’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterdiği David Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımını hayata geçirmesi halinde F-35 programının parçası olamayacağı mesajının Türk yetkililere en yüksek düzeyde açık şekilde iletildiğini söyledi.

Satterfield, adaylığının onay süreci kapsamında Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda ifade verdi ve senatörlerin sorularını yanıtladı.

Oturumda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alımıyla ilgili sorulara maruz kalan Satterfield, Türkiye’nin bu adımı atması halinde F-35 savaş uçakları programına katılımını tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Amerika’nın Sesi’nden Begüm Dönmez Ersöz’ün haberine göre Satterfield oturumun başındaki açıklamasında, “Türkiye S-400 alarak F-35 programındaki rolünü tehlikeye attı. Başkan Yardımcısı Mike Pence, ‘Türkiye seçimini yapmalı’ demişti. Elçilik görevim onaylanırsa Türkiye’nin doğru seçimi yapması için çalışacağım” diye konuştu.

Bin senatörün sorusunu yanıtlarken de Satterfield, “Türkiye’ye S-400 alımını hayata geçirirse F-35 programının parçası olamayacağı en yüksek düzeyde mesaj olarak açık şekilde iletildi. Bu adımın sonuçları ve son derece cazip alternatifleri (Patriot) olduğunu anlatmak için elimizdeki her imkanı kullanacağız” dedi.

Satterfield, Türkiye’de NASA çalışanı Serkan Gölge dahil tutuklu bulunan ABD vatandaşlarının hepsi serbest kalana kadar çaba sarf edeceğini de vurguladı.

Bir senatörün, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili olarak, “İstanbul’daki seçim so

nuçları manipüle edilirse nasıl karşılık vermeliyiz?” sorusunu yöneltmesi üzerine Satterfield, varsayımlar üzerinden yanıt veremeyeceğini ancak şu anki durum üzerinden bu soruyu yanıtlayabileceğini belirterek, “Adil ve özgür seçimler her demokrasinin önemli parçası. Türkiye bir demokrasi ve Türkiye’den de buna saygı gösterilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!