SON DAKİKA

AB’den Türkiye’ye 3 milyar Euro için onay

Bu haber 30 Haziran 2018 - 10:50 'de eklendi.

Merkel: Türkiye ile mülteci anlaşmaşması örnek olmalı

Avrupa Birliği’nde gündem göçmen krizi

Brüksel’deki Avrupa birliği zirvesinin gündemindeki en önemli konu mülteci krizi. Almanya Başbakanı Merkel, diğer ülkelerle yapılacak işbirliğinde, Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının örnek alınması gerektiğini söyledi.

İtalya mülteci gemisine izin verdi

Zirvede Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için yapılacak ikinci 3 milyar euroluk yardımın 2 milyar eurosunun AB’nin bütçesinden karşılanması kararlaştırılırken, geri kalan 1 milyar Euro da üye ülkelerin bütçesinden sağlanacak. 2015’te çoğunluğu Ege Denizi üzerinden Türkiye’den Yunan adalarına geçişle gerçekleşen AB’ye mülteci akınından sonra AB, Türkiye ile bir mülteci anlaşması üzerinde mutabık kalmıştı. Bu anlaşma kapsamında AB, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için iki adet 3 milyar euroluk bir yardım sözünde bulunmuştu.

Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için destek programı dahilinde AB, 2016 yılının başı ile 2017 yılının sonu arasında 72 proje ile 3 milyar euro değerinde anlaşma imzalamıştı. Avrupa Komisyonu’nun verilere göre Aralık 2017 itibarıyla bu projelere 1 milyar 85 milyon euro ödendi.

Çavuşoğlu: Umarım bu kez daha hızlı olur

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB’nin ikinci kısım yardım miktarının ilkinden daha hızlı gelmesini umduklarını söyledi. Çavuşoğlu, “İlk 3 milyar euro 2016 sonucu olarak aktarılacaktı ancak henüz hepsi gelmedi. Son dönemde hızlandırıldı. 2018 yılı sonuna kadar vermeyi taahhüt ettikleri 3 milyar euronun onayı çıktı. Umarım para aktarma hızı bu kez daha hızlı olur” dedi.

AB Dönem Başkanlığı görevini, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda negatif söylemlerde bulunan Avusturya’nın 1 Temmuz itibarıyla altı aylığına devralmasını değerlendiren Çavuşoğlu, bu dönem içerisinde Türkiye’ye dair AB tarafından olumlu adımlar atılacağını düşünmediklerini belirtti. “Özellikle fasılların açılmasında önemli bir adım beklemiyoruz” diyen Dışişleri Bakanı, “Avusturya dönem başkanlığı sona erdikten sonra daha olumlu bir sonuç olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Brüksel’de hangi konularda anlaşma sağlandı?

Brüksel’de Cuma sabahı erken saatlere kadar süren AB liderler zirvesinde anlaşma sağlanan konuların başında “tahliye platformları”, göçmenler için “kontrollü merkezler” ve AB’nin dış sınırlarını tehlikelere karşı kuvvetlendirme geldi. Anlaşma kapsamında Avrupalı liderler Akdeniz üzerinden yapılan geçişleri azaltmak için uluslararası sularda kurtarılan göçmenler için Avrupa toprakları dışında kurulması planlanan “bölgesel tahliye platformlarının oluşturulmasının “hızlı bir şekilde araştırılması” konusunda anlaştı. AB’ye iltica talebinde bulunabilecek göçmenler ile düzensiz göçmenler arasındaki ayrımın yapılmasının hedeflendiği merkezler için henüz gönüllü olan bir ülke çıkmadı.

Ayrıca liderler AB içerisinde bulunan göçmenlerin yine AB içerisindeki bir “kontrollü merkeze” gönderilebilmesi konusunda anlaştı. Bu merkezlerde göçmenlerin durumun irdelenmesi, iltica talebi kabul edilirse AB içerisindeki bir ülkeye yerleştirilmesi, uygun değilse de ülkesine geri gönderilmesi planlanıyor. AB bütçesi tarafından finanse edilecek bu merkezlerin hangi üye ülkede kurulacağı gönüllülük esasına dayandırıldı. Anlaşmada ayrıca AB üye ülkeleri arasında göçmen hareketinin artırılması konusuna da değinildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile daha fazla işbirliğinin yürütülmesine söz verilen anlaşmada, aynı zamanda Avrupa sınır koruma teşkilatı olan Frontex’e daha fazla fon ayrılmasına karar verildi, ancak bu miktarın ne kadar olacağı belirtilmedi. Anlaşılan konular arasında AB’nin Afrika ülkeleri için oluşturduğu fona daha fazla para aktarması kararı da bulunuyor. AB’ye göçü, Afrika’ya yatırım yaparak azaltmayı hedefleyen fona 500 milyon euro para aktarılacak.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!