SON DAKİKA

AB’den Ankara’ya ‘mesafeli’ açıklamalar

Son dönemde kriz üstüne kriz yaşanan Almanya’da siyasiler Türkiye’ye karşı tavırlarını giderek sertleşiyor. AB üyelik

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 10:28 'de eklendi. 65

Son dönemde kriz üstüne kriz yaşanan Almanya’da siyasiler Türkiye’ye karşı tavırlarını giderek sertleşiyor. AB üyelik müzakerelerinin ve yapılan mali yardımların kesilmesi yönündeki açıklamalar kadar Türkiye’ye seyahat uyarıları da sıklıkla dile getiriliyor.

Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaşmakla suçlayan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Ankara ile AB müzakerelerine son vermeninse Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan’ın elini güçlendireceğini savundu.

AB üzerinden ‘propaganda’ fırsatı
Türkiye’yle AB’ye tam üyelik müzakerelerine son verilmemesi gerektiğini savunan Gabriel, Erdoğan’ın bunu beklediğini, gerçekleşmesi durumunda kamuoyuna “Bizi istemiyorlar” diyeceğini savundu. Bakan, “Bu durumda Erdoğan, Avrupa’nın Türkiye’ye sırtını döndüğüne dair güçlü bir kanıt elde etmiş olur” dedi.

Gabriel ayrıca Erdoğan’ın iç siyasetteki mücadelesini Almanya’ya taşımasını ve insanları birbirine düşürmesini istemediğini de vurguladı.

Seyahat uyarısını savundu
Öte yandan Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, Türkiye seyahatlerinden vazgeçilmesi tavsiyesinde bulunan, ancak resmi seyahat uyarısı çıkartmayan Dışişleri Bakanı Gabriel’in tutumunu savundu.

Türkiye’de gözaltına alınan insan hakları savunucusu Peter Steudtner’i hatırlatan Schulz, “Dışişleri Bakanı’nın bu nedenle ‘Dikkatli olun. Almanya Federal Cumhuriyeti Türkiye’deki vatandaşlarını Erdoğan’ın keyfi tasarruflarından koruyamaz’ şeklindeki sözlerine katılıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Yardımlar kesilmeli’
Almanya’da Türkiye’ye karşı daha sert bir tutum izlenmesini talep edenlere, hükümetinin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer de eklendi. Seehofer, AB üyeliğine hazırlık amacıyla Türkiye’ye yapılan ödemelerin ‘bir an önce’ durdurulmasını istedi.

“Ankara’dan yeni bir provokasyonun olmadığı tek bir hafta geçmiyor” diyen Seehofer, 2010 yılına kadar AB bütçesinden Türkiye’ye aktarılması öngörülen yaklaşık 4 milyar 200 milyon avronun ödenmemesini talep etti.

‘Erdoğan bize karşı rehine topluyor’
Türkiye’yi sert bir dille eleştiren bir diğer isim olan Hristiyan Birlik Partileri Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de AKP’nin Avrupa değerlerinin ışık yılı uzaklığında olduğunu kaydetti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ise Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarını hatırlatarak Ankara’ya karşı daha sert bir tutum izlenmesini talep etti. “Erdoğan ülkemize karşı rehine topluyor” diyen Özdemir, Erdoğan’ın paranın dilinden anladığını öne sürerek “Bunları, vatandaşlarımızın ve Erdoğan rejiminin tüm siyasi tutuklularının serbest bırakılması için kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın