SON DAKİKA

ABD’den Yunanistan’a 1 Milyar Dolarlık Hibe

Yunanistan’daki varlığını güçlendiren ABD, hibe ettiği zırhlı personel taşıyıcıların büyük bölümünü teslim etti.

Bu haber 04 Aralık 2021 - 19:33 'de eklendi.
Abone ol

Washington ile yaptığı savunma iş birliği anlaşmasını yenileyen ve çok sayıda Amerikan askerinin ülkeye yerleşmesine yeşil ışık yakan Atina, ABD’den önemli bir hibe sağladı. ABD Kongresi’nin Yunanistan’a ücretsiz verilmesini onayladığı 1200 adet M1117 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcının ilk teslimatı yapıldı.

ABD'nin gönderdiği askeri araçlar, törenle teslim alındı. Yunan din adamları da zırhlı araçları ‘kutsadı.'

ABD’nin gönderdiği askeri araçlar, törenle teslim alındı. Yunan din adamları da zırhlı araçları ‘kutsadı.’

Geri kalan 400 adet aracın şubat ayında sevk edileceği belirtilirken Yunan basını araçların üzerindeki silah ve haberleşme cihazlarının maliyeti hesaplandığında bu hibenin toplam değerinin 1 milyar dolara yaklaştığını öne sürdü. Araçların nakliye ve bakım masraflarının ise Yunanistan tarafından karşılandığı belirtildi.

ADALARA GÖNDERİLECEK

Sözcü’nün haberine göre, söz konusu araçların büyük kısmının Yunan ordusu tarafından Batı Trakya ve Ege adalarında konuşlandırılacağı öne sürülürken bu bölgeler arasında Lozan ve Paris anlaşmalarına göre askerden arındırılmış olması gereken adaların da bulunduğu iddia edildi.

Dedeağaç'a bu hafta çok sayıda helikopter ve araç indirildi.

Dedeağaç’a bu hafta çok sayıda helikopter ve araç indirildi.

ABD'nin gönderdiği askeri araçlar, törenle teslim alındı. Yunan din adamları da zırhlı araçları ‘kutsadı.'

ABD’nin gönderdiği askeri araçlar, törenle teslim alındı. Yunan din adamları da zırhlı araçları ‘kutsadı.’

DEDEAĞAÇ’A SEVKİYAT SÜRÜYOR

ABD’nin, Yunanistan’ın Dedeağaç limanına yaptığı askeri sevkiyatın ise hız kesmeden sürdüğü ifade edildi. ABD’nin Atina’daki Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın, dün Türkiye sınırına yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan liman faaliyetlerini denetlediği öğrenildi. Yunan yetkililer yaptıkları açıklamada başka gemilerin de yakın zamanda limana geleceğini ve sevkiyatın 20 Aralık’a kadar devam edeceğini söyledi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bölgeye toplamda 120 helikopter ve binden fazla askeri aracın indirileceği belirtilirken Pyatt daha önce yaptığı açıklamada, bu sevkiyat için “görülmemiş büyüklükte” nitelemesini kullanmıştı. Savunma Bakanlığı ise Dedeağaç’taki faaliyetlerin ‘rotasyon amaçlı’ olduğunu ve yakından takip edildiğini belirtmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!