SON DAKİKA

ABD’DEN YPG’YE YENİ ASKERİ SEVKİYAT

ABD’nin Suriye’de terör örgütü YPG’nin kontrolündeki bölgeye askeri sevkiyat yaptğı öğrenildi. Yerel kaynaklar, yapılan sevkiyatın silah desteğini içerip içermediğinin bilinmediğini belirtti.

Bu haber 02 Nisan 2019 - 21:03 'de eklendi.

ABD’nin Irak’tan Suriye’ye, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrolündeki bölgeye, kapalı kasalar, tankerler ve dört çeker araçlar taşıyan 100 civarı tırla sevkiyat yaptığı öğrenildi. Yerel kaynaklara göre, dün gece geç saatlerde yüz civarı tır, Simelka sınır kapısından Suriye’ye girdi.

Kapalı kasalar taşınan TIR’larda, Hummer marka dört çeker araçlar ve tankerler görüldü.

Yerel kaynaklar, kasaların içinde silah olup olmadığından emin olmadıklarını ancak mühimmat bulanabileceğini dile getirdi.

‘ŞUBAT AYI, İKİ SEVKİYAT YAPMIŞTI’

ABD, şubat başında ve sonunda olmak üzere iki kez, yaklaşık 300 tırla Irak sınırından YPG kontrolündeki bölgeye sevkiyat yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 ve 20 Aralık 2018’deki mesajlarında, Suriye’de bulunmalarının tek gerekçesi olan IŞİD’le mücadeleyi tamamladıklarını ilan etmişti. IŞİD’le mücadelenin tamamlanmasının ardından YPG’den silahları toplama sözü veren Washington yönetimi, ilerleyen günlerde ise söylemini ‘yavaş ve güvenli çekilme’ yönünde değiştirdi. ABD çekilmeye dair detaylar ve takvim konusunda net beyanlardan kaçınırken, 11 Şubat’ta ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, çekilmenin haftalar içinde başlayacağını söyleyerek, en geç mart ortasında sürecin ilk adımlarının atılacağı sinyalini vermişti ancak Votel’in verdiği zaman içerisinde ABD Suriye’deki güçlerini azaltmadı.

ABD’nin 2020 savunma bütçesinde, Suriye’de IŞİD varlığı sona erdirilmesine rağmen YPG’ye bomba yapımında kullanılacak çok sayıda mühimmat ayırması dikkati çekmişti. 2015’ten bu yana IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek YPG’ye askeri destek veren ABD’nin Suriye’de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!