SON DAKİKA

ABD’DEN YPG’YE TÜRKİYE’YE KARŞI SAVAŞ EĞİTİMİ

ABD’nin Suriye’deki kuvvetlerinin, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon yapma ihtimaline karşı YPG’ye hazırlık eğitimi verdiği iddia edildi.

Bu haber 16 Ekim 2019 - 14:02 'de eklendi.
Abone ol

Amerikan Foreign Policy dergisinin ABD’li askeri yetkililere dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin Afrin’de YPG’ye yönelik Zeytin Dalı Harekatı’ndan sonra örgütün, Fırat’ın doğusuna yönelik muhtemel bir operasyona karşı devasa bir tünel ağı inşa ettiği ifade edildi.

Habere göre örgütün bu tünelleri, hava operasyonlarına karşı alan savunması yapmak ve konvansiyonel bir güç yetişene kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı dayanmak amacıyla inşa ettiği belirtildi.

ABD kuvvetlerinin bu tünellerde, muhtemel bir Türkiye müdahalesi durumunda örgütün nasıl koordinasyon sağlayacağı konusunda hazırlık eğitimleri verdiği, ABD askerlerinin, YPG’ye ayrıca “derinlikli savunma” taktikleri konusunda eğittiği kaydedildi.

ABD, YPG’nin Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki bölgede askeri siperlerini yıktığını iddia etmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Anadolu Ajansı, bu tünellere yönelik görüntüleri yayınlamış ve ABD makamları nezdinde bu tünellerin de yıkılıp yıkılmayacağını gündeme getirmişti ancak Amerikalı yetkililer bu soruları geçiştirmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!