SON DAKİKA

ABD’DEN VENEZUELA’NIN PETROL ŞİRKETİNE YAPTIRIM

ABD’den yapılan açıklamada Venezüella’nın petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım uygulanacağı belirtildi. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ise Venezüella ordusuna, gücü muhalif lidere teslim etmeleri çağrısında bulundu.

Bu haber 29 Ocak 2019 - 1:24 'de eklendi. 19

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, söz konusu yaptırım kararını açıkladı.

Bolton, Maduro’nun kendileri nezdinde artık meşruiyetinin kalmadığını ve “geçici devlet başkanı” olarak Juan Guaido’yu tanıdıklarını söyledi.

DARBE ÇAĞRISI

“Bugünkü adımımız Maduro ve taraftarlarının artık Venezüella halkının varlıklarını kontrol edemeyeceklerini garanti edecektir” ifadesini kullanan Bolton, ordu içerisinde birçok düzeyde komutanın da artık Guaido’dan yana olması ve Venezüella ordusunun “ülkede barışçıl bir geçiş süreci için” Guaido’ya destek vermesi gerektiğini savundu.

‘HER SEÇENEK MASADA’

Venezüella’ya yönelik askeri seçenekleri değerlendirip değerlendirmedikleri yönündeki bir soruya Bolton, “Venezüella konusunda tüm seçenekler masada” yanıtını verdi.

Ayrıca şu ana kadar 20’den fazla ülkenin Guaido’yu “Venezüella’nın meşru lideri” olarak tanıdığını ifade eden Bolton, diğer ülkelere de bu yolu seçme çağrısı yaptı.

Mnuchin de Maduro’nun yönetsel meşruiyetini tanımadıklarını belirterek, bu kapsamda PDVSA’yı yaptırım listesine aldıklarını bildirdi.

Buna göre söz konusu şirket ve onuna bağlantılı tüm varlıklar yaptırım listesine alındı.

Mnuchin, bu şirketle iş yapan diğer unsurların da söz konusu yaptırımlara uyması gerektiğini kaydetti.

Ülkenin en önemli gelir kaynağı olarak bilinen şirkete getirilen yaptırımın Maduro yönetimi üzerindeki baskıyı iyice artıracağı yorumları yapıldı.

7 MİLYAR DOLARLIK VARLIK DONDURULDU

Mncuhin ayrıca, Venezüella’nın ABD’deki 7 milyar dolarlık finansal varlığını da dondurduklarını açıkladı ve bu varlıkların muhalif lider Guaido’nun kontrolüne geçeceğini belirtti.

Hazine Bakanı ayrıca, ABD’nin Maduro yönetimine yönelik petrol ödemelerini artık gerçekleştirmeyeceğini ve bu konudaki muhataplarının da Guaido olduğunu ifade etti.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın