SON DAKİKA

ABD’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM AÇIKLAMASI

ABD’den Türkiye ile ilgili skandal bir açıklama geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğu bildirildi.

Bu haber 10 Kasım 2019 - 19:52 'de eklendi. Son Güncelleme10 Kasım 2019 - 20:53
Abone ol

ABD’den Türkiye’ye yönelik yaptırım tehditlerine bir yenisi daha eklendi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Kongresi’nin S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğu belirtildi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, CBS televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’nin S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu, bu konunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından da dile getirileceğini belirtti.

O’Brien, Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemleri ile ilgili anlaşması ile ilgili yorumunda, “Bundan büyük bir memnuniyetsizlik duyduk” diye konuştu.

O’Brien, “Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen CAATSA yasasına uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteği ile Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere, önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Bunu Başkan (Trump), Washington’a geldiği zaman ona (Erdoğan’a) çok açık bir şekilde söyleyecek” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rusya ve Türkiye, Rus hava savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye temini konusunda Eylül 2017’de anlaşmaya imza atmıştı.

Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019’da tamamlamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!