SON DAKİKA

ABD’den Kritik Halkbank Kararı

ABD Temyiz Mahkemesi Halkbank’ın İran’ın ABD yaptırımlarını ihlal etmesine yardımcı olduğu iddiasıyla yargılanabileceğine hükmetti.

Bu haber 22 Ekim 2021 - 18:02 'de eklendi. Son Güncelleme22 Ekim 2021 - 18:34
Abone ol

ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın İran’ın ABD yaptırımlarını ihlal etmesine yardımcı olduğu iddiasiyla yargılanabileceğine hükmetti.

HALKBANK KORUMA ALTINDA OLSA BİLE…

Mahkeme, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı (FSIA) kanunu kapsamında Halkbank koruma altında olsa bile, bankaya karşı suçlamaların ticari faaliyet istisnası kapsamına girdiğini belirtti.

SAVCILAR, HALKBANK’I SUÇLADI

Savcılar, Halkbank’ı İran’ın yararına bir şekilde petrol gelirini altına ve sonrasına nakde dönüştürmekle ve petrolden elde edilen gelirin transferini aklamak için gıda sevkiyatı yapıyor gibi göstermekle suçladı.

İRAN’A GİZLİCE 20 MİLYAR DOLAR AKTARMASINA YARDIM ETTİ

Savcılar aynı zamanda Halkbank’ın erişimi sınırlandırılmış fonlardan İran’a gizlice 20 milyar dolar aktarılmasına yardım ettiğini ve bunun en az 1 milyar dolarının ABD finansal sistemi üzerinden kara para aklama yöntemiyle yapıldığını açıkladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Halkbank’ın avukatı, nisan ayında ABD Temyiz Mahkemesi’nde bankanın ABD yasaları karşısında dokunulmazlığı olduğunu belirterek ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın düşürülmesi gerektiğini söylemişti.

Halkbank, dolandırıcılık, kara para aklama ve gizli anlaşma suçlamalarını reddediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!