ABD’DEN GOOGLE’A SON 20 YILIN EN BÜYÜK ANTİTRÖST DAVASI

ABD Adalet Bakanlığı, son 20 yılın en büyük antitröst davasını Google’a karşı açtı. Google yaptığı açıklamada, “İnsanlar bizi alternatifsiz kaldıkları için değil tercih ettikleri için kullanıyor” dedi.

ABD’DEN GOOGLE’A SON 20 YILIN EN BÜYÜK ANTİTRÖST DAVASI
Yayınlama: 22.10.2020
Düzenleme: 22.10.2020 01:32
0
A+
A-

ABD Adalet Bakanlığı, Google’a “yasadışı tekel kurarak rekabeti engellemek ve tüketicilere zarar vermekle”  suçundan dava açtı. Google yaptığı açıklamada, “İnsanlar bizi alternatifsiz kaldıkları için değil tercih ettikleri için kullanıyor” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı, son 20 yılın en büyük antitröst davasını Google’a karşı açtı. 11 eyaletin de müdahil olduğu federal yönetimin davasında internet devi ‘yasadışı tekel kurarak rekabeti engellemek ve tüketicilere zarar vermekle’ suçlanıyor. Google “İnsanlar bizi alternatifsiz kaldıkları için değil tercih ettikleri için kullanıyor” dedi. Google’a karşı bugüne değinki en büyük yasal meydan okumada bulunan Trump yönetimi, ABD merkezli internet devini yasadışı tekel oluşturmak ve korumakla suçlamasında bulundu. Google’un arama motoru ve reklam yayını işlerine dava açan ABD Adalet Bakanlığı, internet devini çevrimiçi aramalardaki hakimiyetini rekabeti bastırmak ve tüketicilere zarar vermek için kötüye kullanmakla itham etti.

“PARÇALARA BÖLÜNMESİ DAHİL BÜTÜN SEÇENEKLER MASADA”

1 trilyon dolarlık şirketin piyasadaki gücünü rakiplerini piyasadan silmek için kullandığını söyleyen bakanlık, internet arama ve reklam şirketinin parçalara bölünmesi dahil bütün seçeneklerin masada olduğunu belirtti. Google’ın tekel hali, ‘Hz. Google’ ve ‘googlelamak’ gibi tabirlerle dünya çapında tüm dillere yansımış durumda.

ÖNCEKİ ANTİTRÖST DAVALARI SONUÇ VERMİŞTİ

ABD’de 11 eyaletin müdahil olduğu federal dava, son 20 yılın en büyük antitröst davası olarak nitelendi. Çapı, 1974’te AT&T’ye, 1998’de Microsoft’a açılan davalarla kıyaslanıyor ki, ilki Bell System şirketinin bölünmesiyle, ikincisi tekeli kırarak internet bağlantılı şirketlerin sayısında patlama yaşanmasıyla sonuçlanmıştı.

BU KEZ DEMOKRAT PARTİ DESTEKLİYOR

Beyaz Saray’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Başkan Donald Trump’ın Google’a açılan davayla ilgili bakanlıkla görüş alışverişinde bulunduğunu duyurdu. Davaya, her durumda Trump karşıtlığını benimseyen Demokrat Partili Kongre üyelerinin de destek vermesi dikkat çekti.

“ABD’DEKİ TÜM GENEL ARAMA MOTORU FAALİYETLERİNİN YÜZDE 90’I”

Google’un ABD’deki tüm genel arama motoru faaliyetlerinin yüzde 90’ını ve mobilden aramaların yüzde 95’ini gerçekleştirdiğini belirten Adalet Bakanlığı, ‘dünya çapında milyarlarca kullanıcının rakipsiz internete giriş kapısı konumundaki şirketin, ABD’li tüketicilerin, reklam vericilerin ve internet ekonomisine bağımlı tüm şirketlerin korunması adına Google’ın rekabet karşıtı işlemlerinin durdurulması ve rekabetin yeniden tesis edilmesi gerektiğini’ dile getirdi.

“TÜKETİCİLER VE REKLAM VERENLER MAĞDUR”

Dava başvurusunda “Sonuçta daha az seçenek, daha az yenilik ve daha az rekabetçi reklam fiyatlarından tüketiciler ve reklam verenler mağdur oluyor. Bu nedenle, mahkemeden Google’ın arama dağıtımındaki kontrolünü kırmasını istiyoruz, böylece rekabet ve yenilik devam edebilir” denildi.

GOOGLE: DAVA DERİNDEN KUSURLU

İlk açıklamayı sosyal medyadan yapan Google, davayı ‘derinden kusurlu’ diye niteleyerek “İnsanlar Google’ı alternatif bulamadıklarından mecbur oldukları için değil tercih ettikleri için kullanıyor” dedi. Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılında Alphabet Inc. adında çok uluslu konglomerat kurulmuştu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı