SON DAKİKA

ABD’DEN ÇİN’İ KIZDIRACAK HAMLE: TAYVAN’A 180 MİLYON DOLARLIK SİLAH SATIŞI

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) hali hazırda Covid-19 nedeniyle ilişkilerin ‘gergin olduğu’ Çin’i ‘kızdıracak’ bir hamle geldi. Washington, Tayvan’a 180 milyon dolar tutarındaki silah satışının onaylandığını duyurdu.

Bu haber 22 Mayıs 2020 - 0:39 'de eklendi.
Abone ol

Dışişleri Bakanlığı, gelişmiş teknolojileri içeren 18 MK-48 Mod6 torpidolarının da silah satışına dahil olduğunu belirtirken, Çin ise ABD’ye Tayvan’a silah satışını durdurma çağrısı yaptı.

Silah satışıyla birlikte ABD ile Çin arasındaki tansiyonun daha da yükselebileceği belirtiliyor.

Silah satışı Tayvan’ın talebi üzerine yapılıyor

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın (DSCA) yapılan yazılı açıklamada, Tayvan’ın talebi üzerine yapılacak satışın yedek parçalar, test ekipmanları, lojistik destek hizmetlerini kapsadığı belirtildi.

Ayrıca, Tayvan’ın silahlı kuvvetlerini desteklemek amacıyla yapılan satışın ABD’nin ulusal, ekonomik ve güvenlik çıkarlarına hizmet ettiği vurgulandı.

Silah satış onayının Tayvan lideri Tsai Ing-wen’ın adadaki iktidarının ikinci döneminin başlamasına denk gelmesi de dikkati çekti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

 Çin’den ABD’ye ‘silah satışını durdur’ çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien de başkent Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında satışla ilgili Washington yönetimine tepki gösterdi.

“ABD’yi, Çin-ABD ilişkilerine ve Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarına daha fazla zarar vermemesi için Tayvan’a silah satışını durdurmaya ve Tayvan-ABD askeri irtibatına son vermeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullanan Sözcü Cao, Washington yönetimine “Tek Çin” ilkesine uyma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Mike Pompeo dün de Tsai’a gönderdiği tebrik mektubunda Tayvan lideri için “başkan” ifadesini kullanmış, Çin Dışişleri Bakanlığı “Çin’in iç işlerine ciddi anlamda müdahale etmekle” suçladığı ABD’yi kınamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!