SON DAKİKA

ABD’den Çin ve İran’a Üstü Örtülü Tehdit

İran’ın Çin’e petrol satışına ABD’den üstü örtülü tehdit geldi. ABD’li bir yetkili İran’ın Çin’e petrol satışına yönelik önlem almayı düşündüğünü söyledi.

Bu haber 24 Temmuz 2021 - 0:35 'de eklendi.
Abone ol

ABD’li bir yetkili, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’ın Çin’e petrol satışına yönelik önlem almayı düşündüğünü söyledi.

Aynı yetkili, ABD’nin, sene başında Pekin’e, asıl amacın 2015’teki nükleer anlaşmanın canlandırılması olduğunu ve anlaşmaya geri dönüşün zamanında sağlanması halinde İran petrolünü satın alarak ABD yaptırımlarını ihlal eden Çinli firmalara yaptırım uygulanmayacağını bildirdiğini dile getirdi.

Euronews’in haberine göre isminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkili, yeni Cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi’nin görevi devralana kadar görüşmelere devam etmeyeceğini belirten Tahran’ın niyetinin ‘çok karanlık’ olduğunu öne sürdü.

‘DURUŞUN AYARLANMASI GEREKECEK’                                           

Reuters’a konuşan ABD’li yetkili, 2015’te İran’la 5 Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyesi ve Almanya (P5+1) arasında imzalanan anlaşmaya atıfla, “Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) dönersek, İran petrolü ithal eden Çinli şirketlere yaptırım uygulamak için hiçbir neden yok.” dedi Ancak, “KOEP’e yakın bir dönüş olasılığının ortadan kalktığı bir durumdaysak, o zaman bu duruşun ayarlanması gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Wall Street Journal gazetesi, Refinitiv Oil Research’e dayandırdığı haberine göre, Washington’ın Kasım ve Mart ayları arasında günlük ortalama 557 bin varil İran ham petrolü alan Çin’e karşı İran yaptırımlarını sıkılaştırmayı düşündüğünü aktarmıştı.

ABD ile ilişkileri gergin bir süreçte bulunan Pekin’in ABD’nin olası yaptırımlarına nasıl bir yanıt vereceği merak konusu. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!