SON DAKİKA

ABD’DE SİLAH SATIŞLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) silah satışlarında mayıs ayında yaklaşık yüzde 80 artış görüldü. Silah mağazası sahiplerine göre ise George Floyd’un hayatını kaybetmesiyle başlayan olaylar da satışların artmasına neden olduğu belirtildi.

Bu haber 04 Haziran 2020 - 0:19 'de eklendi.

Küçük Silahlar Analizleri ve Öngörüleri (SAAF) isimli şirket tarafından yürütülen araştırmada, mayıs ayında ABD’de yaklaşık 1,7 milyon silah satıldığı tespit edildi. Bu sayının, geçen sene mayıs ayındaki satışlara oranla yüzde 80,2 daha fazla olduğu belirtildi.

 Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) adli sicil kaydı soruşturmalarına ilişkilendirilen verilerde şirket, tabanca satışlarının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 94, uzun namlulu silah satışlarının ise yüzde 66,3 arttığını öngörüyor.

SEÇİM YILI, KORONAVİRÜS VE FLOYD CİNAYETİ

 Silah mağazası sahiplerine göre satışlar, Minnesota’da siyahi ABD vatandaşı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesiyle de artışa neden oldu.

New Jersey’de bir silah mağazası işleten Joe Hawk, satışlara yetişemediklerini söyledi. Hawk, “Neredeyse satışlara yetişemiyoruz. Anma Günü’nden (Floyd’un öldürüldüğü 25 Mayıs günü) sonra satışlar yine uçtu” şeklinde konuştu.

Kuzey Carolina’da silah satıcılığı Larry Hyatt ise silah satışlarının başkanlık seçimi öncesi geleneksel olarak artışa geçtiğini açıkladı. Kovid-19 salgınıyla da satışların arttığını dile getiren Hyatt, son dönemdeki gösterilerle ilk defa üç etkenin bir araya geldiğini iletti.

İLK ALANLAR YÜZDE 67 ARTTI

Diğer yandan ülkede ilk kez silah alan kişilerin sayısında geçen yıla göre yüzde 67 artış yaşandı.

ABD’de silah üreticileri ve satıcılarını temsil eden NSSF’ye göre yılın ilk 4 ayında müşterilerin yüzde 40’ı ilk defa silah satın aldı. Her 5’inden 2’si kadın olan bu müşterilerin ortalama harcadıkları miktar ise 595 dolar olarak kaydedildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!