SON DAKİKA

ABD’DE PROTESTOLAR BÜYÜYOR! 1 KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki Philadelphia kentinde, 2 polisin, elinde bıçak bulunan siyah Amerikalı Walter Wallace’i öldürmesi üzerine başlayan protestoların kontrol altına alınması için kentte bu gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağı bildirildi.

Bu haber 29 Ekim 2020 - 9:20 'de eklendi.
Abone ol

Yerel medyaya yansıyan haberlerde, protestoların 3. gecesinde, yerel saatle 21.00’den perşembe 06.00’ya kadar kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Emniyet yetkilileri, pazartesi gecesinden beri devam eden protesto gösterilerinde şimdiye kadar 172 kişinin gözaltına alındığını, 53 polis memurunun yaralandığını ve 17 polis aracının zarar gördüğünü açıkladı.

Wallace’in ailesi, yerel medyaya yaptığı açıklamada, protestolarda yağmalama ve kaosa son verilmesi çağrısında bulunarak, “Ailemize ve vurulan oğlumuza saygı duyun, kentte devam eden bu şiddetle kaosa bir son verin” ifadelerini paylaştı.

Pazartesi günü bir ihbarı değerlendiren polisler, olay yerinde elinde bıçak olduğu ve polislerin üzerine yürüdüğü belirtilen 27 yaşındaki Walter Wallace adlı siyah Amerikalı bir genci, 14 el ateş ederek öldürmüştü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Wallace’in babası Walter Wallace Sr, olaydan sonra yaptığı açıklamada, oğlunun akli sağlık sorunları yaşadığını ve bu nedenle ilaç kullandığını belirtmişti.

Baba Wallace, vücuduna 10 kurşun isabet eden oğlunun ikiz çocuk babası olduğunu belirterek, “Niye şok tabancası kullanmadılar?” diye sormuştu.

Wallace’in vurulma anı görüntülerinin sosyal medyaya yansımasıyla polisi protesto etmek için binlerce kişi sokaklara dökülmüş, zaman zaman göstericilerle polis karşı karşıya kalırken, bölgedeki çok sayıda mağaza ve iş yeri de yağmalanmıştı.

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, olayları kontrol altına alabilmek için Ulusal Muhafızları göreve çağırdığını açıklamak zorunda kalmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!