ABD ve Yunanistan’dan Skandal! Boğazlara Çift İsim Önerisi

Yunanistan’da seçimi kazanan Miçotakis’in heyeti soluğu Brüksel’de aldı. Yunan basınının önemli gazetelerinden Kathimerini ‘Boğazlar için Çift Adlandırma-ABD Formülü’ isimli bir haber yayınladı.

ABD ve Yunanistan’dan Skandal! Boğazlara Çift İsim Önerisi
Yayınlama: 03.07.2023
Düzenleme: 03.07.2023 01:44
126
A+
A-

Yunanistan’ın önemli gazetelerinden Kathimerini ‘Boğazlar için Çift Adlandırma-ABD Formülü’ isimli bir haber yayınlandı. Haberde NATO’nun bölgesel planlarındaki karışıklığı gidermek için İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının isimlerinin değişmesini isteyen heyetin Brüksel’e geldiği bildirildi.

ABD İSTİYOR

Aydınlığın haberine göre ABD, Boğazlar için çift isim verilmesini ve haritalardaki temel isimlerin kaldırılmasını istiyor. Sadece boğazlar değil ABD’nin bu önerisiyle birlikte Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin de adı haritada değişiyor ve koordinatlarla tarif ediliyor.

Öte yandan NATO’nun bölgede yapacağı tatbikatlardaki kritik noktalar koordinatlarla gösterilecek. Yunan basınına göre bu durum Kıbrıs’ın Rum tarafının haklarını bölgede koruyacak.

Türkiye ise bu duruma karşı. ABD’nin bu tavrı Türkiye’nin NATO’daki yerinin ne olduğu sorusunu da beraberinde getiriyor.

Yunanistan'ın önemli gazetelerinden Kathimerini 'Boğazlar için Çift Adlandırma-ABD Formülü' isimli bir haber yayınlandı.

Yunanistan’ın önemli gazetelerinden Kathimerini ‘Boğazlar için Çift Adlandırma-ABD Formülü’ isimli bir haber yayınlandı.

TEHDİT HARİTASI 

ABD’nin Yunanistan’da 5 askeri üssü bulunuyor. Ülkemizde ve bölgemizde bulunan ABD üsleri güvenliğimizi tehdit ediyor.

Kaynak: Aydınlık

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı