SON DAKİKA

ABD ve Yunanistan, Kardak Benzeri Bir Kayalığa Asker Çıkardı

ABD ve Yunanistan Ege’de yaptıkları ortak tatbikatta Kardak’a benzer bir kayalığa asker çıkardı.

Bu haber 18 Ocak 2021 - 16:34 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimi artıran Yunanistan tahriklerine yenisini ekledi. Yunanistan, daha önce Batı Trakya’da ABD ile birlikte tatbikat düzenlemişti. İki ülke bu kez Ege Denizi’nde ortak tatbikat yaptı.

Yunanistan ve ABD arasında “Eddie’s Odyssey” adı altında yapılan ikili tatbikatta, küçük bir kayalık olan Değirmenlik Adası’na ortak asker indirme operasyonu gerçekleştirdi. Yunanistan, tatbikatın fotoğraf ve bilgilerini medya ile paylaştı. Yunanistan ile ABD ordusunun ortak tatbikatının 12-15 Ocak tarihlerinde icra edildiği açıklandı.

GERÇEK MERMİ ATILDI

Ortak tatbikat kapsamında, iki ülkenin helikopterleri tarafından Karavia atış tatbikat alanı ve çevresindeki deniz içindeki hedeflere gerçek mermilerle atış yapıldı. Mora-Girit arasında bulunan Velopoula (Değirmenlik Kayalıkları) adası üzerine hava indirme operasyonu düzenlendi.

Ege Denizi üzerinde de aynı senaryolar uygulandı. Değirmenlik Adası kayalıklarının yapısı açısından Kardak Kayalıkları’na birebir benzemesi ise dikkat çekti. Yunanistan, ABD ile ortak eğitim kapsamında Selanik yakınlarında Kılkış’a (Kilkis) bağlı Nea Santa Köyü’nde “Pegasus” adı altında düzenli bir askeri tatbikat da planlandı ve uygulandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!