SON DAKİKA

ABD SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE İZLEDİĞİ STRATEJİYE GERİ DÖNDÜ

Amerikan basını, ABD’nin Soğuk Savaş döneminde kullandığı ordu birliklerinin Avrupa’ya aniden aktarılmasını öngören stratejiye geri döndüğünü yazdı.

Bu haber 30 Mart 2019 - 17:57 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı olan Stars and Stripes gazetesi, Pentagon’un Soğuk Savaş döneminde kullanılmış olan ve ordu birliklerinin Avrupa’ya aniden aktarılmasını öngören stratejiye geri döndüğünü aktardı.

Haberde, “Şimdi silahlı kuvvetler, Pentagon’un ‘Kuvvetlerin Dinamik Kullanımı’ olarak bilinen yeni stratejisine uyum sağlamak için ani aktarma sanatında yeniden ustalaşıyor, buna göre ordu, öngörülemeyecek türden hareketlerle düşmanla arasındaki güç dengesini sağlamalı” ifadelerine yer verildi.

Mart ayının ortalarında ABD’nin Teksas eyaletindeki piyade taburunun ani bir şekilde Polonya’ya transferini örnek olarak gösteren gazete, bu adımların Amerikan birliklerinin önceden haber vermeksizin seferber edilmesinin Sovyetler Birliği’ne karşı koyma stratejisinin temel özelliği olduğu Soğuk Savaş dönemini akla getirdiğini kaydetti.

ABD’nin Avrupa’daki Ulusal Muhafız Birlikleri Komutan Yardımcısı General John Gronski’nin açıklamalarını aktaran gazete, “Bu düzenli olarak gözlenecek. Her nerede olursa olsun rakiplerimizin her biri için bu öngörülmeyen bir şey olacak ve bu, ulusal güvenliğimiz için iyi bir şey. Tüm mesele, caydırıcı ve hazırlıklı olmaktan ibaret” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri

Mart ortalarında Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Mihail Popov, Rus askeri gazetesi Krasnaya Zvezda’ya verdiği röportajda NATO birliklerinin Rus sınırlarına doğru aktarıldığını açıklamıştı. Popov, ittifakın şu anda Soğuk Savaş sırasında kullanılan ABD ve Kanada’dan transatlantik ordu transfer sistemini yenilediğini ve bunun sonucunda NATO bünyesindeki çevik kuvvet birlikleri sayısının 2 yılda 25 binden 40 bin kişiye yükseldiğini kaydetmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!