SON DAKİKA

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI: BİRKAÇ AY İÇİNDE NÜKLEER DENEME YAPMAYA HAZIR DURUMA GELEBİLİRİZ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ülke liderinden nükleer deneme emri gelmesi durumunda, gereken tüm hazırlıkları ‘birkaç ay içinde’ tamamlayabileceklerini belirtti.

Bu haber 27 Mayıs 2020 - 18:10 'de eklendi.

ABD Savunma Bakan Yardımcısının nükleer konulardan sorumlu yardımcı vekili Drew Walter, ülke liderinin teknik veya jeopolitik nedenlerden nükleer deneme emrini vermesi halinde, sınırlı tanı toplama sürecinde hazırlıkların sadece birkaç ay  alacağını söyledi.

DefenseNews’un aktardığına göre Walter, “Sanırım bu nispeten hızlı geçebilir” dedi.

Ülkenin nükleer deneme yapma yeteneğini koruması gerektiğini söyleyen Walter, daha ciddi denemeler için daha kapsamlı veri toplama sürecine ihtiyaç olduğunu, bunun da yıllar alabileceğini de sözlerine ekledi.

ABD, 1992’den bu yana nükleer deneme yapmıyor ve nükleer silah için yeni plütonyum çekirdek üretmiyor, eski stokları kullanıyor.

Washington, 2018’de mevcut nükleer savaş başlığı sayısı ile ilgili verilere gizlilik kararı getirmişti. Başkan Donald Trump, nükleer cephaneliği yenileme ve plütonyum çekirdek üretimini yılda 80 adet seviyesinde yeniden başlatma emrini vermişti.

ABD ayrıca Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çıktı ve yükümlülükleri 6 ay sonra biten Açık Semalar Anlaşması’ndan çıktıklarını duyurmuştu. Ayrıca uzatılmaması durumunda 2021 Şubat ayında yürürlükten kalkacak olan Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START-3 Anlaşması) geleceğiyle ilgili belirsizlik sürüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!