SON DAKİKA

ABD SAVUNMA BAKANI ESPER’DEN ‘SAVAŞ SUÇU’ İDDİASI

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’de “savaş suçu” işlemiş olabileceğine inandığını söyledi.

Bu haber 23 Ekim 2019 - 15:35 'de eklendi.
Abone ol

Washington’ın Suriye’den asker çekme kararının bölgede bulunan YPG’yi “tehlikeye attığı” şeklindeki açıklamalara cevap veren Esper, “ABD uzun dönemli NATO müttefikine karşı Kürtleri korumak için kesinlikle savaşmayacak” dedi.

Euronews’ten Bahtiyar Küçük’ün haberine göre, Esper, diğer yandan Suriye’de Türkiye’nin desteklediği ÖSO’cuların  YPG’ye karşı işlediği iddia edilen “savaş suçları”ndan kısmen sorumlu tutulması gerektiğini savundu.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Esper, “Raporları gördüm. Korkunçlar ve doğruysa ve doğru olduklarını varsayıyorum, savaş suçları olacağını düşünüyorum” dedi.

Bu konunun takip edileceği mesajı veren Esper, “Bu suçların arkasındakiler sorumlu tutulmalı, çoğu durumda da Türkiye’nin sorumlu olduğunu görüyoruz” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Esper geçen hafta yaptığı açıklamada da Türkiye’nin Suriye’deki “muhtemel savaş suçlarından” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “tam olarak sorumlu olduğunu” söylemişti.

TÜRKİYE: SORUŞTURMA KOMİSYONU KURULDU

Türkiye ise bu iddiaları reddeden bir açıklama yapmıştı. 20 Ekim Pazar günü yapılan açıklamada, “Söz konusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz” denilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!