SON DAKİKA

ABD, POLONYA’DA İKİ NÜKLEER SANTRAL İNŞA EDECEK

ABD, Polonya’da iki nükleer santral inşa edeceği bildirildi. Santrallerden ilkinin 2033 yılında, ikinci santralin ise 2039 yılında kullanıma hazır olması planlanıyor.

Bu haber 20 Ekim 2020 - 11:30 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

ABD ile Polonya arasında Polonya Nükleer Enerji Programı ve Polonya’da sivil nükleer endüstrinin geliştirilmesine yönelik anlaşma imzalandı.

ABD’nin Varşova Büyükelçisi Georgette Mosbacher, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada pek çok açıdan kilometre taşı olan söz konusu anlaşmanın Polonya-ABD ilişkilerini güçlendirdiğini ifade etti.

Anlaşma ile ABD’nin, dünyanın geri kalanına ileri teknolojisi sayesinde nükleer enerji sektörüne geri dönüşünü ilan ettiğini aktaran Mosbacher, şu ifadeleri kullandı:

“Nükleer enerji hiçbir zaman böyle güvenli, fiyat açısından erişilebilir ve böyle kolay uygulanabilir olmamıştı. Partnerlerimizin aynı zamanda çevre temizliğine özen gösteren enerji güvenliğine ulaşmalarında yardıma hazırız.”

İlk santral inşaatına 2026’da başlanacak

Pandemi dolayısıyla ABD Enerji Bakanı Dan Brouillette ile Polonya hükümetinin stratejik enerji altyapı yetkilisi Piotr Naimski tarafından video konferans yoluyla imzalanan anlaşma, 6-9 KW kurulu kapasiteli PWR tipi reaktöre dayanan iki nükleer santral inşa edilmesini içeriyor.

Anlaşmada belirtilen takvime göre 2021 yılında santralde kullanılacak teknoloji seçilecek, 2022 yılında birinci santralin inşa yeri belirlenecek, ardından teknoloji sağlayıcısı ve ana yüklenici firmayla anlaşma imzalanacak. 2026 yılında inşaatına başlanacak ilk santral 2033 yılında hizmete sunulacak.

İkinci santralin yapımına ise 2032 yılında başlanması öngörülürken, kullanıma sunulma tarihi ise 2039 olarak kararlaştırıldı. Nükleer santrallerin inşa edileceği yer olarak ise şimdilik Polonya’nın kuzeyinde yer alan Lubiatowo-Kopalino ile güneyinde yer alan Zarnowiec köyleri düşünülüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!