SON DAKİKA

ABD, PKK’YA RADAR ÜSSÜ KURDU ERDOĞAN’IN KURTARDIĞI KOBANİ’YE

ABD’den Kriz Çıkartacak Hamle: Türkiye Sınırına Radar Sistemi Kurdu

Bu haber 27 Ağustos 2018 - 1:16 'de eklendi.
Abone ol

Suruç’un karşısında yer alan Kobani’ye getirilen radar sistemi, Amerikan askerleri tarafından montajlandı.

Türkiye’nin tepkisine rağmen bugüne kadar terör örgütü YPG’nin yanında saf tutan ve Suriye’nin kuzeyine binlerce TIR silah gönderen ABD, bu kez çizgiyi aşan bir adım atarak Türkiye sınırına radar kuruyor.

 

UÇAN JETLERİ KONTROL EDECEK

ABD ordusu tarafından Türkiye sınırına kurulan radar sistemi ile bölgede uçan jetler kontrol edilecek. Yerel kaynaklar, radar sisteminin Suruç’un karşısındaki Kobani’ye kurulmaya başlandığını bildiriyor. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dev bir nakliye uçağıyla getirilen sistem, Amerikan askerleri tarafından montajlanıyor. Görüntülerde konuşan ABD’li komutan ise radarın bölgede uçan jetleri kontrol edeceğini söylüyor.

      

 

HEYETİN BAŞINDA ESKİ BAHREYN BÜYÜKELÇİSİ VAR

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti YPG’ye destek ziyaretleri yapıyor. Heyetin başındaki isim, eski Bahreyn Büyükelçisi William Roebuck. Münbiç ve Kobani’den sonra gittiği Şedade ilçesinde konuşan Roebuck, ABD’nin Suriye’de kalıcı olduğunu söyledi. ABD’li temsilci, “DEAŞ, Suriye’nin tamamından sökülüp atılıncaya kadar buradayız” ifadesini kullandı. Suriye’deki iç savaşın başlangıcında muhalifleri destekleyen ABD, birkaç yıldır YPG ile aynı cephede yer alıyor. ABD’nin halihazırda Suriye’nin birçok noktasında askeri üssü bulunuyor. Bu yıl içinde Menbiç’e yeni bir üs kuruldu.

 

Parlamento Haber | Korku yok!