SON DAKİKA

ABD KONSOLOSLUK ÇALIŞANI METE CANTÜRK’ÜN EV HAPSİ KALDIRILDI

Bir süredir ev hapsinde tutulan Amerikan Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk serbest bırakıldı. Kararın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın G-20 zirvesine yapacağı kritik S-400 görüşmesi öncesinde gelmesi dikkat çekti.

Bu haber 25 Haziran 2019 - 13:23 'de eklendi. Son Güncelleme25 Haziran 2019 - 13:37
Abone ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı kritik S-400 görüşmesi öncesinde dikkat çekici bir adım geldi. Bir süredir ev hapsinde tutulan Amerikan Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk serbest bırakıldı.

Reuters’ın aktardığına göre, Cantürk sağlık sorunları gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı. Ancak kendisine yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Kararın, Erdoğan ile Trump’ın önümüzdeki haftaki G-20 zirvesine yapacağı S-400 görüşmesi öncesinde gelmesi dikkat çekti. Amerikan yönetimi bir süredir Türkiye’ye, tutuklu Amerikan vatandaşları ile konsolosluk çalışanlarını serbest bırakma çağrısı yapıyordu. NASA çalışanı Serkan Gölge de önceki haftalarda serbest bırakılmıştı.

Trump, yurtdışında tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının serbest kalmasını sağlamayı çok önemsediğini defalarca dile getirmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca ‘anayasayı ihlal’, ‘casusluk’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçlarından tutuklanan ABD Konsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un beyanları doğrultusunda ifadeye çağrılan ancak gelmeyen ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Nazmi Mete Cantürk’ün 31 Ocak 2018’de savcılığa gelerek teslim olduğu ortaya çıkmıştı. Cantürk hakkında ev hapsi uygulanmasına hükmedilmişti.

Cantürk’ün eşi S.C. ve kızı K.İ.C. de 8 Ekim 2017’de gözaltına alınmış ve nöbetçi hakimlikçe ‘yurtdışına çıkış yasağı’ ve ‘haftada bir gün en yakın güvenlik birimine imza verme zorunluluğu’ndan oluşan adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!