SON DAKİKA

ABD ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI KISSINGER: ABD İLE ÇİN SOĞUK SAVAŞIN EŞİĞİNDE

ABD Eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ABD ile Çin’in soğuk savaşın eşiğinde olduğunu belirterek sonuçlarının Birinci Dünya Savaşı’ndan daha ağır olacağı uyarısını yaptı

Bu haber 23 Kasım 2019 - 23:14 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Pekin’de Bloomberg’in düzenlediği Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşma yapan ABD Eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ABD ve Çin’in soğuk savaşın eşiğinde olduğunu ifade etti. Kissinger, Çin’le ABD arasındaki tansiyonun Sovyetler Birliği dönemindeki kadar artmasa da siyasi gerilimi azaltacak müzakerelerde de ilerleme sağlanmadığını belirtti.

Çin ve ABD’nin büyük ekonomisi olan 2 ülke olduğunu kaydeden Kissinger çatışmanın devam etmesi halinde çıkacak sonuçların Birinci Dünya Savaşı’ndan daha ağır olacağı uyarısını yaptı. 96 yaşındaki Kissinger 2 ülke arasındaki ticaret müzakerelerinin bir anlaşmayla sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

ABD ve Çin arasında 2018’de gümrük tarifelerinin karşılıklı olarak artırılmasıyla başlayan ticaret savaşlarında Pekin ve Washington yönetimleri anlaşma için müzakerelerde bulunsa da henüz kapsamlı bir anlaşma gerçekleşmiş değil.

Atatürk'ün Katilleri

Yeni Ekonomi Forumu’na katılan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de buradaki konuşmasında ticaret görüşmelerine karşı olumlu bir tutumu olduğunu belirtti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!