SON DAKİKA

ABD Donanması’nda Bir İlk! NSWC’ye Bir Kadın Asker Kabul Edildi

ABD Deniz Kuvvetleri, bir kadının ABD Deniz Özel Harp Komutanlığı’na (NSWC) kabul edilerek, ABD Deniz Kuvvetleri tarihinde NSWC’ye katılan ilk kadın olduğunu duyurdu.

Bu haber 16 Temmuz 2021 - 16:44 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

NSWC eğitimini tamamlayan kadının, Deniz Kuvvetleri’nin gizli operasyonlar yürüten Sualtı Taarruz Timi’nde görev yapacağı belirtilirken, kadının adı ise güvenlik önlemleri nedeniyle açıklanmadı.

Yapılan duyuruda, bu elit komutanlığa katılmak isteyenlerin sıkı bir seçim ve inceleme sürecinden geçmesi gerektiği ve başvuranların kişilerin ise sadece yüzde 35’inin mezun olabildiğine dikkat çekilirken, Deniz Kuvvetleri tarafından yayınlanan verilerde, bu yıl sadece 17 kişinin NSWC mürettebatı için uygun görüldüğü kaydedildi.

NSWC Başkanı Tuğamiral Hugh Howard yaptığı basın açıklamasında, NSWC’ye katılan ilk kadını ve eğitimlerini tamamlayan diğer askerleri tebrik ederek, “Deniz Özel Harp eğitim hattından mezun olan ilk kadın olmak olağanüstü bir başarı ve takım arkadaşımızla inanılmaz gurur duyuyoruz.

O, diğer asker meslektaşları gibi gücümüze katılmak için gereken karakter, bilişsel ve liderlik yeteneklerini gösterdi. O ve mezun arkadaşları, donanmamıza ve ulusun savunulmasında ortak kuvvete farklı yetenekler sunmak için insanlı ve insansız platformların yanı sıra, özel gizli operasyonlarda uzman olma fırsatına sahipler” ifadelerini kulandı.

Atatürk'ün Katilleri

Öte yandan bugüne kadar 18 kadın, NSWC’nin muharip gemi ekipleri ile Deniz Kuvvetleri’nin SEAL timine üye olmaya çalışmış, bunlardan 14’ü ise mezun olamamıştı. Ayrıca 3 kadın hala SEAL timine girmek için eğitim alırken, bunlardan 2’si ise ilk kadın SEAL olmaya çalışıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!