SON DAKİKA

ABD, DİGİTAL HİZMET VERGİSİNDEN RAHATSIZ OLDU!

ABD, Türkiye’nin yanısıra Britanya, İtalya ve Brezilya gibi pek çok ülkenin devreye aldığı veya devreye almayı değerlendirdiği dijital hizmet vergisi hakkında inceleme başlattı.

Bu haber 04 Haziran 2020 - 0:56 'de eklendi.
Abone ol

İnceleme ABD’nin bu ülkeler aleyhine ek gümrük vergisi başlatmasıyla sonuçlanabilir ve ülkeler arasında süregelen uluslararası ticaret gerilimlerini artırabilir.

Bu vergiler Google, Facebook ve Twitter gibi şirketlerin yerelde sağladığı hizmetlerden vergi geliri elde etmek için uygulanıyor.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer şöyle dedi: “Başkan (Donald) Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor. Şirketlerimizi ve çalışanlarımızı bu tarz bir ayrımcılığa karşı savunmak için gerekli tüm adımları atmaya hazırız.”

ABD resmi gazetesinde yayınlanan belgeye göre Avusturya, Brezilya, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Britanya’yı kapsayan inceleme çerçevesinde yetkili makamlarla konsültasyon talep edildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

 ABD yönetimi corona virüsü salgınına rağmen uluslararası ticarete yeni engeller getireceğine işaret eden adımlar atmaya devam ediyor.

Kısa bir süre önce ABD Ticaret Bakanlığı da vanadyum metalinin ithalatının ulusal güvenliği tehdit edip etmediğini inceleyeceğini açıklamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!