SON DAKİKA

ABD Başkanı Biden’dan Doğu Akdeniz’de Türkiye Karşıtı Hamle

Millî Gazete’de ‘Hem karada hem denizde düşman!’ başlığıyla yayınlanan haberimizin üzerinden bir ay bile geçmeden Joe Biden yönetimi, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı ilk adımını attı.

Bu haber 05 Şubat 2021 - 20:41 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Joe Biden, ABD başkanlığında bir ayı doldurmadan Türkiye karşıtı ilk fiili adımını attı. Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşımı ve egemenlik alanı mücadelesinde Türkiye ve KKTC’nin karşısında yer alan ABD, ‘Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na üyelik başvurusunu gerçekleştirdi. ABD, Türkiye’yi Doğu Akdeniz denkleminde dışarıda bırakan projede forum üyeleri tarafından ‘daimi gözlemci’ olması için davet edildi. 

Milli Gazete’den Bekir Şirin’in haberine göre, Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşımı ve egemenlik alanı mücadelesinde Türkiye ve KKTC’nin karşısında yer alması beklenen ABD, bu yönde önemli bir adım attı. Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis’in yapmış olduğu açıklamaya göre ABD, 13 Ocak 2021 itibarıyla Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılım talebinde bulundu. 

“ABD KARAR VERİCİ OLMAK İSTİYOR”

Esenyurt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sait Yılmaz, ABD’nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmak için başvuruda bulunmasını değerlendirdi. Yılmaz, konuya ilişkin olarak, ABD’nin bölgede inisiyatif almaya çalıştığını ve bölgedeki dengelerin kendi lehine oluşmasını amaçladığını söyledi.

HEDEFİ TÜRKİYE’Yİ DENKLEMİN DIŞINA ATMAK 

ABD’nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmak için başvuruda bulunmasına dair Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Türk Dış Politikası Danışmanı Dr. Emre Ozan, “ABD’nin Forum’a katılmak üzere resmi başvuruda bulunması Türkiye’yi enerji denkleminin dışında tutmaya yönelik stratejinin son örneği oldu” ifadelerini kullandı. 

DOĞU AKDENİZ GAZ FORUMU

‘Doğu Akdeniz Gaz Forumu’, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı mücadelesinin karşısında yer alan Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İsrail öncülüğünde kuruldu. 2019 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de kurulan oluşumun amacı şu şekilde açıklanıyor: 

Atatürk'ün Katilleri

“Doğu Akdeniz doğalgaz rezervlerinin ve mevcut kaynakların optimal kullanımı konusunda üye ülkeler arasında koordinasyon sağlanması ve üye ülkelerin amaçlarına hizmet edecek şekilde bölgesel bir gaz piyasasının kurulması.” 

Türkiye’nin yanı sıra Suriye ve Lübnan da Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun dışında bırakılmıştı.

Kaynak: Milli Gazete

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!