SON DAKİKA

ABD: BAĞDADİ YAŞIYOR

Bu haber 22 Temmuz 2017 - 0:47 'de eklendi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ebubekir El Bağdadi’nin yaşadığını ve örgüt içinde rolünü devam ettirdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) gazetecilerle ayaküstü sohbet eden Mattis, IŞİD ile mücadele ve Washington’un Afganistan stratejisinin revizyonu ile ilgili soruları yanıtladı.

Bağdadi’nin yaşayıp yaşamadığına ilişkin soruya Mattis, “Bağdadi’nin yaşadığını düşünüyorum ve öldürüldüğünü kendimiz teyit etmediğimiz sürece de aksini kabul etmeyeceğim.” karşılığını verdi.

Bağdadi’yi aradıklarını belirten Mattis, IŞİD içindeki rolünü bir şekilde devam ettirdiğine inandıklarını ifade etti. IŞİD liderinin, halen örgüt içinde emir komuta rolünü devam ettirip ettirmediğine yönelik soru üzerine Mattis şunI söyledi:

“Yaşadığını düşünüyorum. Bu da şu demek oluyor; örgüt içerisinde bir rolü var ama rolü operasyonel mi, stratejik mi, propaganda mı, manevi veya fiziki bir rol mü onu tanımlayamayacağım. Cesedini görene kadar onun yaşadığını farz edeceğim.”

Afganistan’daki Amerikan stratejisinin revizyonuna yönelik çalışmaların devam ettiğine değinen Mattis, yakın zamanda bu stratejinin prensiplerini açıklayacaklarını ifade etti.
Afganistan’daki asker sayısının artırılmasıyla ilgili soruları cevaplamaktan kaçınan Mattis, bazı NATO müttefiklerinin Afganistan’daki asker ve kaynaklarını artırma taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!