SON DAKİKA

ABD, BAE’YE SAVAŞ UÇAĞI KONUŞLANDIRIYOR

ABD, Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nde F-35 savaş uçaklarının da bulunduğu 34. Avcı Filosu’nu Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) konuşlandırıyor.

Bu haber 24 Kasım 2019 - 18:42 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD, İran’la yaşanan gerilimler bahanesiyle bölgeye asker ve silah yığmaya devam ediyor.

Başkan Donald Trump, bu sevkiyatlar kapsamında Suudi Arabistan’a ek 3 bin asker ve hava savunma sistemleri gönderileceğine ilişkin Kongre’yi bilgilendirdiğini açıkladı.

ABD’nin İran’a karşı Suudi Arabistan’a asker ve silah gönderme planı dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, ABD’nin Standard-Examiner gazetesi Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nden BAE’ye F-35’lerle donanmış bir filonun gönderileceğini ileri sürdü.

‘388’inci Savaş Kanadı’nın komutanı Albay Steven Behmer’a dayandırılan iddiaya göre, 34. ve 466. filolar Utah’taki Hill Hava Üssü’nden ayrılarak BAE’nin başkenti Abu Dabi’nin 30 km güneyindeki El-Zafra (Al-dhafra) Hava Üssü’ne geçiyor.

ABD bu yılın başlarında Hill Hava Üssü’ndeki ‘4. Fighter Squadron’u Orta Doğu’ya gönderdi. Jetler ve ABD personeli 6 aylık görev süresinin ardından geri döndü.

Rude Rams olarak bilinen 34. Avcı Filosu, Amerikan ordusunun en yeni beşinci nesil savaş uçağı olan F-35’lerle donatıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!