SON DAKİKA

ABD: Afrin operasyonu Suriye’nin istikrarına, Türkiye’nin çıkarlarına yarar getirmez

ABD Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada ”Afrin operasyonu, bölgenin ve Suriye’nin istikrarına yarar getirmez, Türkiye’nin çıkarlarını da ilerletmez” yönünde mesaj verdi.

Bu haber 20 Ocak 2018 - 13:13 'de eklendi. 68

ABD Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada ”Afrin operasyonu, bölgenin ve Suriye’nin istikrarına yarar getirmez, Türkiye’nin çıkarlarını da ilerletmez” yönünde mesaj verdi.

Afrin’e Türk topçu ateşiyle ilgili sorular üzerine ABD Dışişleri’nden üst düzey yetkili, ”Askeri bir operasyon ne bölgesel istikrar ne Suriye’nin istikrarı ne de Türkiye’nin sınırıyla ilgili endişelerine hizmet eder” diye konuştu. Türkiye’nin askeri manevralarıyla ilgili sınırlı bilgisi olduğunu kaydeden ABD’li yetkili, ”İlk gelen haberlerin aktardığı türden tehdit ya da faaliyetlerin, bahsettiğimiz meselelerin çözümünü ilerletmeyeceğini düşünüyoruz. Tam tersine, bunlar istikrarsızlaştırıcıdır” uyarısı yaptı.

‘SINIR GÜVENLİK GÜCÜ YANLIŞ İFADEYDİ’

ABD öncülüğündeki koalisyonun YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile 30 bin kişilik ‘Sınır Güvenlik Gücü’ kuracaklarına dair açıklamasının ardından çıkan krizi yatıştırmaya yönelik bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden geldi: “Sınır Güvenlik Gücü yanlış bir ifadeydi. Bu, Suriye’de bir iç güvenlik oluşumudur, Türkiye’ye tehdit değildir.”

Türkiye medyasında ‘YPG ordusu’ diye yer alan, koalisyon tarafından ‘Sınır Güvenlik Gücü’ diye sunulan askeri oluşumla ilgili ABD Dışişleri yetkilileri basın mensuplarına şu görüşleri ifade etti: ”DSG’ye askeri yardımda, Rakka operasyonu bittikten sonra değişim oldu. Artık ev ev dolaşarak temizleme yapacak ağır silahlara sahip bir askeri güce gerek yok. Temel güvenliği sağlayacak güce ihtiyaç var. Bu çerçevede değişim oldu.”

‘TÜRKİYE’NİN TEK TARAFLI OPERASYONU’

Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway de basın mensuplarının Afrin operasyonuyla ilgili sorularını ”Tek taraflı operasyonlarını Türk hükümetine sormanızı öneririm” diye yanıtlayarak ekledi: ”ABD önderliğindeki koalisyonun Afrin’de süren bir harekatı yok, çünkü IŞİD’e yönelik askeri operasyonlarına odaklanmış durumda.”

‘VAZGEÇİLMEZ ORTAĞIMIZ DGS’YE DESTEĞİMİZLE İLGİLİ MÜTTEFİĞİMİZ TÜRKİYE İLE YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ’

”Tüm tarafları gerilimi daha da tırmandırmaktan uzak durmaya ve ortak tehdit IŞİD’i yenmeye odaklanmaya çağırıyoruz” söylemini tekrarlayan Galloway, ”IŞİD’e karşı savaşta vazgeçilmez ortağımız olan DSG’ye desteğimizle ilgili NATO müttefikimiz Türklerle yakın işbirliği içindeyiz. Bu iletişim, kıdemli hükümet yetkililerinden Suriye’de sahadaki komutanlara kadar birçok seviyede devam etmektedir” ifadelerini kullandı. ”Ancak görüşmelerin içeriğini paylaşamam” diye ekledi.

‘TÜRKİYE’NİN PKK İLE İLGİLİ ENDİŞELERİNİ ANLIYORUZ’

ABD’nin PKK’yi ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımladığını tekrarlayan Pentagon sözcüsü, ”Türkiye’nin PKK ile ilgili güvenlik endişelerini anlıyoruz. ABD, PKK’ye herhangi bir destek sağlamıyor” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın