SON DAKİKA

AB ÜLKELERİ ‘ORTAK CASUSLUK OKULU’ KURUYOR

İngiltere ile AB arasında yaşanan Brexit ayrışmasının ardından AB üyesi ülkeler bir araya gelerek bir dizi anlaşmaya imza attı. Anlaşma kapsamında Güney Kıbrıs’ta Yunanistan’ın kontrolünde ortak casusluk okulu kurulması da planlanıyor.

Bu haber 22 Kasım 2018 - 17:54 'de eklendi.

Avrupa ülkeleri ortak güvenlik faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Yapılan anlaşmaya göre ortak istihbarat eğitimi verilmesi planlandı.

The Telegraph’tan James Crisp’in haberine göre, NATO’nun ve ulusal istihbarat örgütlerinin AB üyesi ülkelerin istihbaratçılarını eğiteceği öğrenildi. Eğitimin Yunanistan’ın kontrolünde Güney Kıbrıs’taki üs bölgesinde verileceği ifade edildi.

İngiltere, Danimarka ve Malta’nın dışında tutulduğu eğitimler ‘Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği’ (PESCO) kapsamında yapılacak. Ortak istihbarat eğitimleri daha önce İngiltere’nin vetosu nedeniyle yapılamıyordu. Brexit sürecinin ardından AB ülkeleri bu konuyu tekrar gündemlerine aldı.

Poltico’nun analizine göre, eğitim faaliyeti yönetiminin Rusya dostu iki ülke olan Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a verilmesi de tesadüf değil. Ayrıca üssün Güney Kıbrıs’ta kurulması Türkiye ile olan gerilimi de tekrar artırabilir.

ORTAK AVRUPA ORDUSU MU GELİYOR

Casusluk okulu ve PESCO’ya ilişkin diğer işbirliklerini içeren anlaşmalar Pazartesi günü AB’nin başkenti Brüksel’de savunma bakanları tarafından imzalandı.

Bazı Brexit yanlıları, PESCO’nun ‘Ortak Avrupa Ordusu’nun bir ön adımı olduğuna ve Macron ile Merkel’in uzun vadeli projelerinin bir parçası olduğuna inanıyor.

PESCO’nun yeni proje listesine göre, karanın ve denizin izlenmesi için bir drone projesi ve Alman ve Fransız ortak yapımı Tiger helikopterlerinin gelişmesi üzerine çalışılacak. İtalya ise ‘Avrupa Yüksek Atmosfer Zeplini’ adlı bir istihbarat projesinden sorumlu olacak.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!