SON DAKİKA

AB SEYAHAT LİSTESİNİ GÜNCELLEDİ! LİSTEYE TÜRKİYE YİNE DAHİL EDİLMEDİ

Yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle mart ayında sınırlarını kapatan Avrupa Birliği (AB), korona güvenli seyahat listesini güncelledi. Sırbistan ile Karadağ’ın çıkarıldığı listeye Türkiye yine dahil edilmedi.

Bu haber 16 Temmuz 2020 - 23:54 'de eklendi.
Abone ol

Almanya’nın dönem başkanlığındaki AB, koronavirüs pandemisi döneminde üye ülkeler dışındaki üçüncü ülkelerden seyahatin güvenli olduğu ülkeler listesini güncelledi.

Henüz AB üyesi olmayan Sırbistan ve Karadağ’ın vaka sayılarındaki hızlı artış nedeniyle dışlandığı listede 13 ülke kaldı: Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay.

Bu ülkelerla sınırlarını açacak AB, listeye yine Türkiye’yi almadı. 

Zorunlu haller dışında seyahat tavsiye edilmeyen ülkeleri içeren turuncu listede yer almaya devam eden Türkiye’den gelenlere başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi 14 günlük zorunlu karantina uyguluyor.

Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerle seyahat kısıtlamalarını devam ettirmeye karar veren birlik, AB vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e kısıtlama uygulamayacak.

Reuters’e konuşan AB yetkilileri, Çin’in sınırlarını AB’ye açmak gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. ABD’nin ise rekor vaka ve ölüm sayılarının devam etmesi nedeniyle tartışma konusu bile olmadığını belirtti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cezayir ve Fas’ın da son dönemdeki yayılma nedeniyle listeden çıkarılması gündeme geldi, ancak toplam sayıların görece düşüklüğü nedeniyle bu yönde bir karar alınmadı, eski sömürgeci güç Fransa’nın karşı çıkması da bunda etkili oldu. 

Söz konusu liste, ülkelerdeki Kovid-19 durumuna ve vaka sayısına göre 2 haftada bir güncelleniyor.

AB üyesi ülkeler için bağlayıcı olmayan liste, tavsiye niteliği taşıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişide 16 ve aşağısı olan ülkeleri güvenli sayan AB, daha önce Türkiye’de bu rakamın 23.5 olduğunu bildirmişti. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!