SON DAKİKA

AB Komisyonu’ndan ‘Türkiye’ye ödemeleri artırın’ çağrısı

DW Türkçe’nin aktardığına göre AB Komisyonu’nun bütçe ve insan kaynaklarından sorumlu yetkilisi Günther Oettinger, Türkiye ile 2016 yılında uzlaşılan mülteci mütabakatı kapsamında AB devletlerinden daha fazla para ödemelerini talep etti.

Bu haber 26 Ağustos 2017 - 10:02 'de eklendi.
Abone ol

DW Türkçe’nin aktardığına göre AB Komisyonu’nun bütçe ve insan kaynaklarından sorumlu yetkilisi Günther Oettinger, Türkiye ile 2016 yılında uzlaşılan mülteci mütabakatı kapsamında AB devletlerinden daha fazla para ödemelerini talep etti. AB Komisyonu yetkilisi üye devletlerin 2 milyar euro’nun üzerinde bir meblağı finanse etmek zorunda olduklarını vurguladı.

2018’E KADAR 6 MİLYON EURO

AB üyelerinin mutabakat kapsamında Türkiye’deki mültecilerin barınması ve eğitimi gibi kalemler için 2018 yılına kadar 6 milyar euro taahhüt ettiğini hatırlatan Oettinger, mali yardımın ilk dilimi olan 3 milyar euro’nun yıl sonuna kadar planlanmış olacağını belirterek, bu nedenle 2018 bütçe taslağına ikinci dilim kapsamında 300 milyon euro öngördüğünü kaydetti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AB Komisyonu yetkilisi, Türkiye’ye yapılacak mali yardımın ikinci dilimine yönelik AB üyelerinin sorumluluklarını hatırlattı. Almanya’nın ilk dilimde yaklaşık 500 milyon euro ödediği belirtilirken, AB uzmanları ikinci dilimde Almanya’ya düşecek payın çok daha yüklü olacağı görüşünde.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!