SON DAKİKA

9 Emekli Amiral Hakkında Yeni Gelişme

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan 9 emekli amiral mahkemeye sevk edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö Bildirisi’nde imzası bulunan 103 emekli amiralden ifadesi alınmayan isimlerin bugünden itibaren ifade işlemlerine başlandığını duyurdu.

Bu haber 27 Mayıs 2021 - 17:49 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Montrö Bildirisine imza atan emekili amirallerden 9 isim adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Nisan’da 103 emekli amiralin yayımladığı ‘Montrö bildirisi’ ile ilgili TCK’nın 316/1 maddesinde yer alan ‘Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan resen soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınırken, yaşları 70’in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrılmıştı.

14 emekli amiral, emniyetteki işlemlerinin ardından sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak, serbest bırakılmıştı.

Daha sonra emekli amirallerin ifadeleri doğrultusunda soruşturma genişletilmişti ve 6 emekli amiral daha ifadeye çağrılmıştı. Ankara emniyetindeki ifadelerinin ardından 6 kişi de sulh ceza hakimliğince serbest bırakılmıştı. 

Atatürk'ün Katilleri

İFADESİ ALINMAYAN 84 EMEKLİ AMİRAL ÇAĞRILDI

Soruşturma kapsamında, bildirinin altında imzası bulunan ve daha önce ifadesi alınmayan 84 emekli amiral de ifadeye çağrıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, 5 ve 16 Nisan’daki arama ve el koyma kararları kapsamında ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, bugüne kadar alınan şüpheli ifadeleri, HTS analizleri ile sonucu elde edilen deliller çerçevesinde bildiri altında imzası olan şüphelilerin ‘devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan ifadelerinin alınması amacıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne talimat yazıldığı belirtildi. Açıklamada, şüphelilerin 27 Mayıs’tan itibaren ifadelerinin alınmasına başlandığı, soruşturmaya çok yönlü devam edildiği kaydedildi.

9 EMEKLİ AMİRAL MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Emekli amirallerden 9 ismin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri sona erdi. 9 emekli amiral adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!