SON DAKİKA

6 Ayda 150 Kadın, Erkekler Tarafından Öldürüldü

Erkekler haziran ayında 24 kadını katletti. 21 kadın ise şüpheli şekilde hayatını kaybederken bu yıl katledilen kadınların sayısı 150’ye yükseldi. Kadınlara en çok şiddet ev içinden ve en yakınları tarafından uygulandı.

Bu haber 07 Temmuz 2021 - 20:26 'de eklendi.
Abone ol

Erkekler, sekiz kadını ayrılmak istediği/barışmak istemediği için, beş kadını da “miras”, “para” ve “arazi” için öldürdü. Irkçı bir erkek bir kadını “nefret ve siyasi öfkesi” için katletti.

13 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Üç kadını komşusu, üç kadını akrabası, bir kadını arkadaşı olan erkek öldürdü.

Erkekler, 12 kadını ev içinde, sekiz kadını sokak, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda öldürdü.

15 kadın ateşli silahlarla, dört kadın kesici aletlerle öldürüldü. Bir kadını yakarak öldüren erkekler, bir kadını balkondan aşağı atarak, iki kadını da boğarak öldürdü.

Erkekler, haziranda en az 94 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 61’di. Erkeklerin şiddet uyguladığı 14 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az dört kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu. Erkeklerin şiddet uyguladığı en az altı kadının “koruma” ve “uzaklaştırma” kararı vardı. En az 52 kadını, kocası, sevgilisi yaraladı. 17 kadına şiddet uygulayan erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımazken, bir kadına iki polis, 10 kadına eski nişanlısı, sevgilisi, kocası, üç kadına yöneticisi, bir kadına evine giden kurye, bir kadına bindiği taksinin şoförü, üç kadına arkadaşı, altı kadına da akrabası şiddet uyguladı.

Erkekler 16 kadına “boşanmak istediği” için şiddet uyguladı. Bir kadına “kıskandığı”, bir kadına “borç vermek istemediği”, bir kadına “hayvan beslediği”, dört kadına “kıyafetini açık veya kapalı bulduğu” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 71 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı. 

Erkekler, 68 kadını darp ederek yaraladı. 16 kadını ateşli silahlarla yaralayan erkekler, en az dokuz kadını da kesici aletlere yaraladı. Erkekler iki kadını da kaçırmaya çalıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Erkekler, 40 kadını hastane, otobüs, ormanlık alan, adliye gibi ev dışı alanlarda, 42 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, 12 kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Ayrıca haziranda erkekler en az üç çocuğu öldürdü. Bir çocuğu annesinin sevgilisi, bir çocuğu zorla evlendirilmek istendiği akrabası erkek, bir çocuğu da babası öldürdü.

Haziran 2021’de erkekler en az yedi kadını taciz etti. Erkekler, altı kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını da fotoğrafını çekerek taciz etti.

2021’in ilk altı ayında erkekler, 150 kadını öldürdü, 57 kadını taciz etti, 72 çocuğu istismar etti, 55 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 373 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 414 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk altı ayında 120 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 11 çocuğu öldürdü.

Kaynak: BirGün

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!